Z okazji Dnia Świętego Walentego przyszykowaliśmy Poetycką Pocztę Walentynkową! Każdy, kto nas odwiedził w dniach 12-14 lutego, mógł sobie wziąć poetycką walentynkę! Była to okazja do zapoznania się (lub przypomnienia sobie) tekstów poetów i poetek zarówno współczesnych, jak i dawniejszych: Jacka Podsiadły, Agnieszki Wolny-Hamkało, Miłosza Biedrzyckiego, Julii Fiedorczuk, Brunona Jasieńskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i innych. Podczas akcji wystawimy też instalację z pocztówkami do wzięcia, zawierającymi cytaty z poetów współczesnych, których tomiki poetyckie zostały udostępnione w całości na licencji Wolnej Sztuki na portalu www.wolnelektury.pl w ramach projektu „Wiersz wolny” Fundacji Nowoczesna Polska.
Archiwum kategorii: Bez kategorii
Walentynki: warsztaty dla dzieci
6 lutego o godz. 16:00 w sali plastycznej Ogniska Wychowawczego (parter Domu Rolnika, ul. Warszawska 95) spotkaliśmy się z dziećmi w wieku szkolnym na specjalnych warsztatach DIY! Podczas zajęć uczestnicy własnoręcznie wykonywali walentynkowe upominki. Powstały bransoletki, broszki, a także papierowe, brokatowe kwiaty. Sami zobaczcie!
Decoupage: warsztaty styczniowe
Pierwsze w tym roku warsztaty decoupage w Jaworowej odbyły się 30 stycznia o 16:00. Uczestnicy, zarówno początkujący, jak i zaawansowani przynieśli ze sobą do ozdabiania własne materiały: pudełka, puszki, kielichy. Powstała nawet figurka robota BB6! Jesteśmy pod wrażeniem kreatywności warsztatowiczów 🙂
Organizatorzy: Filia w Jaworowej i Ognisko Wychowawcze.
Biblioteczne biuro detektywistyczne
W styczniu br. spotkaliśmy się z uczestnikami ferii z Centrum Kultury w Raszynie na specjalnej grze detektywistycznej. Naszymi przewodnikami byli najsłynniejsi detektywi wszechczasów: Sherlock Holmes i Hercules Poirot. Uczestnicy, podzieleni na drużyny, musieli rozwiązać kilka zagadek, znaleźć kilka obiektów i wykonać kilka zadań. Rozwiązaliśmy wspólnie quiz związany z literackimi małymi detektywami. A wszystko to w niecałą godzinę!
- Pierwsza edycja
Badanie słuchu u dzieci
Jeśli Twoje dziecko ma skończone 5 lat i martwi cię to, że może mieć problemy ze słuchem, przyjdź na bezpłatne audiometryczne badania słuchu metodą Johansena! Przeprowadzi je Marta Kaczmarek – Terapeuta Indywidualnej Stymulacji Słuchu Johansena IAS, terapeuta Integracji Sensorycznej. Badanie jest bezbolesne i trwa ok. 20 minut. Zapraszamy 2 marca od 16:00 do czytelni biblioteki głównej, przy ul. Poniatowskiego 20 w Raszynie. Obowiązują wcześniejsze zapisy: można zgłaszać się do nas pod nr tel. 22 720 03 81, e-mailowo: info@bibliotekaraszyn.pl i osobiście.
Pełną diagnostykę słuchu można przeprowadzić w Gabinecie Integracji Sensorycznej Sensoland (https://www.facebook.com/Sensoland/).
Więcej o metodzie dr Johansena:
Indywidualna Symulacja Słuchu dr K. Johansena IAS dla dzieci i młodzieży z trudnościami w słuchaniu, mówieniu i pisaniu to program terapeutyczny w formie indywidualnie filtrowanej muzyki instrumentalnej, nagrywany na płyty CD. Dziecko otrzymuje płytę do domu i słucha jej codziennie przez 10 minut przez słuchawki. Postępy terapii kontrolowane są co 4 do 8 tygodni (zależnie od wieku), za każdym razem dziecko otrzymuje nową specjalnie dla niego przygotowaną płytę CD z programem terapeutycznym. Program stymulacji trwa 6-10 miesięcy.
Terapia słuchowa poprawia nie tylko przetwarzanie słuchowe, ale również:
- Zdolność utrzymywania uwagi i koncentracji na wypowiedziach ustnych,
- Czytanie,
- Rozumienie mowy,
- Artykulację,
- Komunikację,
- Samoocenę,
- Harmonizuje napięcie mięśniowe co wpływa na postawę ciała,
- Utrzymanie równowagi,
- Koordynację ruchów,
- Motorykę.
Metoda jest dedykowana osobom:
- z opóźnionym rozwojem mowy,
- z dysleksją
- z ADHD,
- z zaburzeniami koncentracji,
- z zaburzeniami uwagi słuchowej,
- z zaburzeniami percepcji słuchowej,
- z trudnościami w zrozumieniu i zapamiętaniu instrukcji, poleceń,
- z porażeniem mózgowym,
- które wykazują nadwrażliwość na dźwięki,
- z autyzmem, ZA
(Źródło: http://www.johansen-ias.pl/)
Indie: spotkanie z Piotrem Bielskim
Pierwsze ponoworoczne spotkanie Klubu Podróżnika rozpoczęliśmy wyprawą do pachnących curry i imbirem Indii! Naszym gościem był Piotr Bielski, pionier jogi śmiechu w Polsce, socjolog, podróżnik, autor książek „Joga śmiechu. Droga do radości” (2016) oraz „Indie z miłością i śmiechem. Przewodnik subiektywny” (2017).
Opowieść Piotra Bielskiego o Indiach, wzbogacona pokazem slajdów, obrazujących najciekawsze rejony tego kraju, pokazała jego złożoność, bez słodzenia i bez narzekania, takimi jakimi są, jak podkreślał Autor. Atmosferę Indii poczuliśmy także dzięki kadzidłom, muzyce i przekąskom!
Spotkanie odbyło się 23 lutego o godz. 18:00 w czytelni biblioteki, ul. Poniatowskiego 20.
Więcej o książce „Indie z miłością i śmiechem”:
Z tego przewodnika pewnie nie dowiesz się, gdzie wypijesz najlepsze mango lassi w
Kerali, gdzie najtaniej przenocujesz w Bombaju, a gdzie najlepiej zaimprezujesz na Goa.
Nie będzie w niej polityki i wszelkich informacji o Indiach, które możesz łatwo sprawdzić
na Wikipedii. Nie będzie w niej silenia się na obiektywizm, które jest zmorą większości
reporterów. Ale też nie będzie typowo blogerskiego przesadnego zwierzania się i
zachwycania się każdą formą egzotyki. Forma, która wypracowałem jest pomiędzy
reportażem a dziennikiem podróży. Wędrując ze mną poznasz różne miejsca w Indiach od
Rishikeshu na północy po Kanyakumari na południu i od Bombaju po Kalkutę i Andamany.
Zahaczymy też o niejeden aśram. Wędrujemy po swojemu, bo inaczej nie chcę i pewnie
też nie umiem.
Ale geografia i przemieszczanie się jest dla mnie tylko pretekstem by pokazać coś więcej.
Jest to bowiem też książka o mnie w Indiach i Indiach we mnie. Chcę Wam oprócz
samych Indii powiedzieć skąd w ogóle temat Indii i szerzej Wschodu wziął się w moim
życiu. Wiele z tych tekstów pisałem na gorąco bywając w okresie polskiej zimy w Indiach
w latach 2013-2017. Później uporządkowując te teksty pod kątem książki zdałem sobie
sprawę, jakby różni ludzie w jednej formie Piotra Bielskiego wybierali się do Indii.
( Z materiałów prasowych Autora)
MULTISENSORYKA VOL. 2
Nasze zajęcia multisensoryczne cieszyły się tak dużą popularnością, że zdecydowaliśmy się je kontynuować. Od stycznia 2018 r. ruszyła więc druga tura multisensoryki!
Nadal spotykamy się w drugiej czytelni biblioteki głównej, przy ul. Poniatowskiego 20 w Raszynie, a prowadzącą jest Marta Kaczmarek, certyfikowana trenerka SMYKO-MULTISENSORYKI®, terapeutka i diagnosta SI. Tym razem powstały jednak dwie grupy: młodsza (chodzące jedno- i dwulatki) oraz starsza (dwu- i trzylatki). W każdej może być od 4 do 10 dzieci wraz z opiekunami. Zajęcia odbywać się będą w czwartki o 10:00 (grupa młodsza) i 11:30 (grupa starsza). Należy zabrać ubranko na zmianę i mokre chusteczki. Zmieniają się zasady udziału: zapisy na nową turę prowadzi, opłaty i limit miejsc określa bezpośrednio pani Marta pod nr tel. 733-866-844.
Ozdoby świąteczne: warsztaty
Tekturowe gwiazdy i szyszki oraz farby i brokat: to wszystko czekało na młodych uczestników warsztatów malowania ozdób świątecznych. Filia w Jaworowej wraz z Ogniskiem Wychowawczym zorganizowała przedświąteczne warsztaty plastyczne, które odbyły się 12 grudnia (we wtorek) o godz. 16:00 w sali plastycznej w Domu Rolnika (ul. Warszawska 95). Chętnych nie brakowało, na szczęście do godziny 19 każdy zdążył wykonać brokatową szyszkę i kolorową gwiazdkę. Organizatorzy serdecznie dziękują wolontariuszkom-uczestniczkom kursów bibliotecznych za pomoc w przygotowaniu zajęć.
Kiermasz książki używanej
Jak co roku, przedświątecznie, urządziliśmy w bibliotecznym holu wielki kiermasz książki używanej. Tym razem kiermasz trwał dwa tygodnie, od 4 do 15 grudnia, ze względu na wyjątkowo dużą ilość książek. Na oznaczonych stołach pojawiły się bardzo atrakcyjne tytuły literatury pięknej dla dorosłych i dzieci, a także pozycje typowo popularno-naukowe. Było w czym wybierać! Dochód z akcji przeznaczamy na cele statutowe biblioteki, m.in. na zakup książek z rynku wtórnego (niedostępnych już w księgarniach).
Chatki z herbatnika: warsztaty
15 grudnia o 17:00 nasza czytelnia zamieniła się w pachnącą herbatnikami i masą piankową manufakturę! Po krótkim wprowadzeniu na temat historii piernikowych słodkości oraz fachowym instruktażu, przystąpiliśmy do robienia ciasteczkowych chatek. Była to praca zespołowa: dzieciom (w wieku od przedszkonego do wczesnoszkolnego) pomagali opiekunowie (rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo). Podstawowe materiały, czyli herbatniki i masa piankowa, czekały na przygotowanych stołach roboczych, a uczestnicy przynieśli ze sobą ulubione dodatki: żelki, cukierki, draże, żelki, pisaki z lukrem, posypki itp. Powstałe budowle, od prostych jednokondygnacyjnych konstrukcji po piętrowe luksusowe obiekty, smakowały tak samo smacznie 🙂 Dziękujemy wszystkim za aktywny udział!
Warsztaty poprowadziła Karolina Konofalska.


































