WOKÓŁ TURECKIEJ OPOWIEŚCI – WARSZTATY

27 i 29 września zaprosiliśmy dwie grupy przedszkolne na warsztaty literacko-plastyczne zatytułowane „Wokół Tureckiej opowieści”. Razem z prowadzącą Moniką Bryzek, Grupa Czerwona z Przedszkola Pod Topolą oraz Grupa Tęczowa z Pociechy wyruszyły pieszo, konno i na wielbłądach w daleką podróż do Turcji. Razem dowiedzieliśmy się czym był Jedwabny Szlak, dokąd prowadził, co przewozili nim kupcy i jak długo trwała podróż. Umiejscowiliśmy Turcję na mapie świata na granicy Europy i Azji. Poznaliśmy tureckiego mędrca Hodżę Nasreddina, który siedząc tyłem na swym ośle podróżował dawno temu do miast leżących na Jedwabnym szlaku. Razem z Hodżą zaparzyliśmy turecką herbatę w szklaneczkach o kształcie tulipanów, mocno ją posłodziliśmy głośno dzwoniąc łyżeczkami, poleżeliśmy w cieniu pod olbrzymim platanem i obejrzeliśmy lokalne tureckie wyroby rzemieślnicze: misternie tkane i naturalnie barwione dywany, szklane „oczy proroka”, ręcznie wyrabiane i zdobione motywami roślinnymi oryginalne talerze. Posłuchaliśmy przygody Hodży u lokalnego sędziego i sprawdziliśmy, czy człowiek sam siebie może ugryźć w ucho. Potem w części praktycznej warsztatów spróbowaliśmy wykonać własne kolorowe talerze – okazało się to niełatwym zadaniem, ale poradziliśmy sobie świetnie. Powstały piękne prace, które można podziwiać na wystawie w holu biblioteki. Nasze spotkanie było częścią projektu Literacki Jedwabny Szlak, który biblioteka realizuje w partnerstwie z Fundacją Edukacji Międzykulturowej oraz Biblioteką Publiczną Gminy Nadarzyn ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Programie ASOS 2014-2020.