LEKCJE BIBLIOTECZNE

Zapisów na lekcje biblioteczne prosimy dokonywać u dyżurnych bibliotekarzy w godzinach pracy biblioteki, telefonicznie pod numerem 22 720 03 81 lub poprzez pocztę elektroniczną: info@bibliotekaraszyn.pl.

Poszczególne grupy przedszkolne i klasy zapisują nauczyciele/wychowawcy.

Terminy należy ustalać przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem w stosunku do planowanej lekcji.

Wzór oświadczenia dla rodziców dzieci uczestniczących w lekcjach jest dostępny do pobrania TUTAJ.

Lekcje biblioteczne w bibliotece głównej prowadzi kustosz Dagna Kruszewska-Mach (dagna.mach@bibliotekaraszyn.pl)


DZIEŃ BABCI I DZIADKA / 10.01.2018

Zbliżające się święto Babć i Dziadków (21 i 22 stycznia) stało się dla nas inspiracją pierwszego ponoworocznego spotkania z przedszkolakami. Dzieci z Grupy Tęczowej z Przedszkola Pociecha dzieliły się swoimi pomysłami na świętowanie z Dziadkami, opowiadały też, jak im pomagają na co dzień. Przeczytaliśmy znany wiersz Juliana Tuwima „Rzepka”, który następnie – wspólnymi siłami – zainscenizowaliśmy! Było bardzo głośno i wesoło!


MIKOŁAJKOWE WARSZTATY ŚWIĄTECZNE / 07.12.2017

Na specjalne, mikołajkowe warsztaty zaprosiliśmy uczniów klas 1 i 3 ze Szkoły Podstawowej w Raszynie, uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Kilkunastoosobowe grono uczestników zmierzyło się z quizem o Mikołaju, a następnie wykonaliśmy eko-bombki z użyciem kleju i makulatury. To była świetna zabawa!


ŚWIĘTY MIKOŁAJ I POMOCNICY / 05.12.2017, 12.12.2017, 15.12.2017, 19.12.2017

Puchatki z Przedszkola nr 2, Grupa Fioletowa z Przedszkola nr 1, Jeżyki z Przedszkola nr 3 i maluszki z Przedszkola Smyk spotkały się z nami, żeby rozstrzygnąć kwestię Świętego Mikołaja: istnieje, czy nie istnieje? Działa sam, czy w pojedynkę? Skąd pochodzą elfy, renifery, Śnieżynka, Czarny Piotruś, Befanta? Obejrzeliśmy świąteczną animację o Rudolfie, a na koniec stworzyliśmy własnoręcznie portrety Mikołaja z odcisków dłoni pomalowanych na czerwono i biało 🙂 Smyki z kolei stworzyły ogromny portret Świętego Mikołaja z czerwonego papieru i waty. Przedszkolaki pożegnaliśmy mikołajkowymi cukierkami i naklejkami.


ZIMOWA PRZYGODA / 1.12.2017

Grupa Zielona z Przedszkola „Pod Topolą” przywitała z nami pierwszy dzień grudnia. Opowiadaliśmy ciekawostki związane ze śniegiem, obejrzeliśmy też padający śnieg na naszym hologramie. Na koniec przeczytaliśmy opowiadanie „Skrzat nie śpi” A. Lindgren.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA / 21.11.2017

Choć oficjalny Dzień Pluszowego Misia przypada na 25 listopada, my wraz z Królikami z Przedszkola nr 2 postanowiliśmy obchodzić go już dziś 🙂 Podczas naszego spotkania opowiadaliśmy o historii tej sympatycznej maskotki i oglądaliśmy bogaty zbiór misiowych książek z działu literatury dziecięcej. Na koniec przeczytaliśmy „Niedźwiedzia łowcę motyli” S. Isern.


AFRYKA NIE TAKA DZIKA / 20.11.2017

Pszczółki z Przedszkola nr 2 uczestniczyły dzisiaj w lekcji poświęconej Afryce. Podróżowaliśmy więc za zapachem kawy do Etiopii, gdzie spotkaliśmy się z chłopcem imieniem Mebratu. Posłuchaliśmy opowieści o jego codziennym życiu, a następnie rozwiązywaliśmy quiz. Dzieci świetnie sobie z nim poradziły, więc na koniec mogły się poczęstować cukierkami 🙂

 


WĘDRÓWKI SZLAKIEM ROŚLIN / 25.10.2017, 8.11.2017. 9.11.2017

Klasy zerowe ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Raszynie oraz Mądre Sowy z Przedszkola nr 2 przybyły do nas na warsztaty o 12 roślinach, które mocno wpływają na nasze życie: kukurydza, pomidory, ziemniaki, kapusta, len, owoce cytrusowe, ryż, herbata, kawa, kakaowiec, palma olejowa i pszenica. Śledziliśmy więc ich historię na mapie, rozmawialiśmy o potrawach, które można z nich ugotować, wyklejaliśmy własne plantacje i rysowaliśmy roślinne potrawy. Nie mogło też zabraknąć quizu sprawdzającego – z którym nasi milusińscy nieźle sobie poradzili 😉


MOŻE W MORZE / 24.10.2017, 26.10.2017

Grupa Zielona z Przedszkola „Pod Topolą” oraz Puchatki z Przedszkola nr 2 przyszły do nas na lekcję o rybkach. Obejrzeliśmy animację na hologramie, wyszukiwaliśmy ukryte na kartach książki „Co kryje morze” zwierzęta, poczytaliśmy opowieści o Billym i Stinie oraz zrobiliśmy kolorowe makaronowe rybki. Świetnie się bawiliśmy!


MIKROBY I CHOROBY / 20.10.2017

Rybki z Przedszkola nr 3 przyszły do nas dzisiaj na lekcję o chorobach oraz bakteriach i wirusach, które je powodują. Obejrzeliśmy najpierw animację o sympatycznej śwince, która się przeziębiła, a potem rozmawialiśmy o tym, dlaczego chorujemy i co możemy zrobić, żeby zachować dobre zdrowie. Dyskusję wspomagały fragmenty książki „Cholera i inne choroby” Łukasza Kaniewskiego oraz aplikacja Bacteria 3d, w której mogliśmy zobaczyć, jak różne formy bakterie mogą przybrać. Dużo zdrowia życzymy naszym małym gościom zatem 🙂

KLASY PIERWSZE: AFRYKA NIE TAKA DZIKA! / 26.09.2017, 28.09.2017, 04.10.2017

Klasy pierwsze (1A, 1B, 1C, 1D, 1E i 1F) ze Szkoły Podstawowej w Raszynie przyszły do nas na zajęcia poświęcone Afryce. Rozwiązywaliśmy więc krzyżówkę, zgadywaliśmy, jakie owoce i warzywa ukryły się w worku i słuchaliśmy audiobooka „Dzieciaki świata” Martyny Wojciechowskiej. Na koniec zrobiliśmy quiz sprawdzający i okazało się, że większość uczniów uważnie słuchała, co nas bardzo cieszy:)


PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE / 19.09.2017, 17.10.2017, 20.10.2017

Grupa Zielona i Grupa Fioletowa z Przedszkola „Pod Topolą” oraz Słowiki z Przedszkola nr 3 przybyły do nas obejrzeć bibliotekę i dowiedzieć się co nieco o tym, co można tu wypożyczać. Po zwiedzeniu wszystkich działów zaprosiliśmy naszych małych podopiecznych do Kącika Najmłodszego Czytelnika, gdzie dzieci mogły same sobie wybrać książki. Przeczytaliśmy też krótką bajkę „Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary” Jennifer Berne oraz „Dokuczalską” Joanny Fabickiej. Kilka pozycji spośród naszych najnowszych zbiorów przedszkolaki wypożyczyły do czytania w przedszkolu. Pożegnaliśmy się naklejkami. Do zobaczenia!


LITERY NA TRZY CZTERY / 13.09.2017, 10.10.2017, 12.10.2017

Lekcja biblioteczna, w której uczestniczyły dzieci z Przedszkola Zebra oraz Grupy Słoneczna i Tęczowa z Pociechy, poświęcona była… literkom. Mówiliśmy więc o różnych alfabetach, układaliśmy się w literki M, O i P, czytaliśmy wiersz Juliana Tuwima „Abecadło z pieca spadło” i bawiliśmy się w zgadywanki z „Alfabecikiem dla dzieci” Elizy Piotrowskiej. W części warsztatowej zajęliśmy się malowaniem liter na papierowych, bibliotecznych torbach!


PRZEDWAKACYJNE ZWIEDZANIE BIBLIOTEKI / 19.06.2017, 22.06.2017

Przesympatyczne i ciekawskie dzieci z Przedszkola w Sękocinie oraz Bajkowego Przedszkola w Dawidach przyjechały na wycieczkę do naszej biblioteki. Oprócz zwiedzania całego budynku i poznawania zasad korzystania z biblioteki, przedszkolaki chętnie wysłuchały specjalnie przez nas wybranych bajek, a więc m.in. wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej, Anny Onichimowskiej, Michała Rusinka i Agnieszki Frączek. W holu podziwiały również wylęgarnię motyli Rusałka pawik oraz wystawę obrazów Joanny Kobryń. Wesołych wakacji!


ZWIEDZANIE BIBLIOTEKI – MARATON KLAS 2. / 02.06.2017, 07.06.2017

Dziewięć klas drugich (2c, 2g, 2a, 2d, 2b, 2h, 2e, 2f, 2i) ze Szkoły Podstawowej w Raszynie przeszło ekspresowe szkolenie z korzystania z zasobów bibliotecznych. Było więc i zwiedzanie biblioteki, symulacja zakładania konta, a także specjalny quiz sprawdzający na koniec.


MAMA DOOKOŁA ŚWIATA / 22.05.2017, 25.05.2017

Na spotkaniach ze Złotymi Rybkami i Motylkami rozmawialiśmy o mamach – z racji tego, że 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi rodzinnymi opowieściami. W trakcie multimedialnej prezentacji dowiedziały się też kilku ciekawostek o mamach z całego świata: od Norwegii po Australię. Wszystko to dzięki książce Ofelii Grzelińskiej „Mama dookoła świata”. Na zakończenie przeczytaliśmy opowiadanie Pii Lindenbaum „Filip i mama, która zapomniała” i pożegnaliśmy się cukierkami i naklejkami.


KSIĄŻKOWE ZAWODY / 27.04.2017, 17.05.2017

Spotkania ze Skrzatami i z Puchatkami z Przedszkola nr 2 przebiegały pod znakiem niedawno obchodzonego Światowego Dnia Książki (23 kwietnia) oraz Tygodnia Bibliotek (8-15 maja). Skrzaty – standardowo – zwiedziły cały biblioteczny budynek, z wypożyczalniami, czytelniami i holem wystawowym. Opowiadaliśmy o tym, jak zostać czytelnikiem, co można wypożyczać i z jakich sprzętów korzystać. Puchatki dobrze już znają bibliotekę, więc od razu zaprosiliśmy ich na prezentację multimedialną o zawodach związanych z książkami. Mówiliśmy tu o introligatorze, księgarzu, ilustratorze, pisarzu i oczywiście bibliotekarzu. Pokazywaliśmy książki, w których o zawodach się pisze: m.in. „Robimisie” i seria „Sąsiedzi z miasteczka”. Na zakończenie spotkania przeczytaliśmy zbiór wierszy Pawła Beręsewicza pt. „Czy pisarzom burczy w brzuchu?” i pożegnaliśmy się naklejkami i cukierkami. Do zobaczenia!


 

WESOŁE ZWIERZĄTKA / 10.04.2017

Maleństwa z Przedszkola nr 2 miały dziś szansę dowiedzieć się co nieco o różnych zwierzętach: zarówno domowych, jak i dzikich, mieszkających w wodzie, na lądzie i w powietrzu, żyjących niedaleko i przebywających daleko. Przeczytaliśmy wesołe wierszyki pt. „Gdybym tak był” Kingi Grabowskiej-Bednarz, a także bawiliśmy się w zgadywanki z multimedialną prezentacją na podstawie książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Na podwórku”. Nie mogło też zabraknąć klasycznej już animacji o zwierzętach. Pożegnaliśmy się cukierkami i naklejkami. Do zobaczenia!


GRAFIKA DLA SMYKA / 4.04.2017, 6.04.2017, 11.04.2017

Spotkanie ze Złotymi Rybkami, Puchatkami i Grupą Czerwoną miało nieco inną formę niż zazwyczaj, gdyż zaprosiliśmy dzieci do udziału w warsztatach plastycznych „Grafika dla smyka”, inspirowanych książką „Zając” Grzegorza Kasdepke i pracami Albrechta Dürera. Lekcję zaczęliśmy opowieścią o zającach, przeczytaliśmy opowiadania Doroty Gellner ze zbiorów „Zając” i  „Zając i dziecko”. Każdy mógł się też przyjrzeć cyfrowej reprodukcji „Młodego zająca” Dürera na tablecie (aplikacja WikiArt). W części praktycznej uczestnicy tworzyli prace w technice monotypii (stemple), wykorzystując żywe rośliny oraz sylwetki zająca z tektury. Nie przeszkadzało im nawet brudzenie się farbą:) Powstałe prace można obejrzeć poniżej. Pozdrawiamy małych grafików!

 


PRZYSZŁA WIOSNA DO OGRÓDKA / 24.03.2017, 7.04.2017, 25.04.2017

Prawdziwie wiosenne dni zbiegły się z wizytami Tygrysków i Motylków z Przedszkola nr 2 i Grupy Niebieskiej z Przedszkola Pod Topolą. Mówiliśmy więc o budzącej się do życia przyrodzie i oznakach nowej pory roku. Dzieci wysłuchały fragmentu opowieści Svena Nordqvista pt. „Rwetes w ogrodzie”. Starsze grupy obejrzały prezentację o najciekawszych ogrodach w Europie, na podstawie książki „O.G.R.Ó.D.”. Jednak najciekawszym punktem spotkania było rozkwitanie papierowych kwiatów, które przedszkolaki, po uprzednim pokolorowaniu, włożyły do misek z wodą. Młodsze Motylki hodowały na tabletach wirtualną truskawkę (aplikacja Chromville Science) i obserwowały hologramowe rozkwitające kwiaty. Pożegnaliśmy się „Bajką o Słońcu” i „Bajką o drzewie” Elizy Piotrowskiej i cukierkami.


SMYKI W BIBLIOTECE / 23.03.2017

Po raz pierwszy zagościły w bibliotecznych progach podopieczni Przedszkola Smyk. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały całą bibliotekę, z wypożyczalniami, czytelnią i szczególnie z Kącikiem Najmłodszego Czytelnika. Przejrzeliśmy najnowsze książki dla dzieci i pobawiliśmy się też w zgadywanki o zwierzętach, na podstawie wierszyków Małgorzaty Strzałkowskiej. Na koniec wizyty przedszkolaki dostały naklejki i cukierki. Do zobaczenia!

 


DZIECIAKI ŚWIATA – AFRYKA / 10.03.2017, 9.06.2017

Wraz z Grupą Fioletową i Grupą Czerwoną z Przedszkola „Pod Topolą” przemierzyliśmy  kontynent afrykański, by wylądować w… Etiopii. Spotkaliśmy tam chłopca, imieniem Mebratu, który, choć ma tylko 9 lat, pracuje jako pucybut, żeby móc się uczyć w szkole. W wolnych chwilach lubi chodzić do kina i bawić się ze swoim młodszym bratem. Dzieci dowiedziały się też sporo o samej Etiopii, np. o tym, że Etiopczycy są najszybszymi biegaczami na świecie, najchętniej jedzą palcami i piją kawę, a do mycia zębów używają drewnianych gałązek zwanych miswak peelu. Oglądaliśmy również oryginalne zdjęcia z Etiopii i przeczytaliśmy bajkę ze zbioru „26 bajek z Afryki”.


LEKCJA O KOSMOSIE / 3.03.2017, 7.03.2017, 20.03.2017

Dziś wystrzeliliśmy się w kosmos razem z Grupą Niebieską z Przedszkola Pod Topolą, ze Złotymi Rybkami z Przedszkola nr 2 i ze starszakami z Przedszkola Pociecha.
Zaczęliśmy od oglądania startu wahadłowca, by następnie zmienić się w astronautów i odlecieć w przestrzeń kosmiczno-biblioteczną po uprzednim odliczeniu od 10 do 1. Pomogliśmy też siedmiu zagubionym kosmonautom znaleźć drogę do rakiety. Przejrzeliśmy wszystkie popularnonaukowe publikacje dla dzieci, poświęcone astronomii. Na koniec spotkania oglądaliśmy na tabletach pojazdy kosmiczne NASA i cofaliśmy się w czasie do lat 70. XX w., obserwując przez okulary do VR misję Apollo 15 i lądowanie na Księżycu. Czytaliśmy też fragment książki Ingo Siegnera pt. „Mały Koko Smoko w kosmosie”. Dzieci były bardzo zainteresowane – wygląda na to, że rośnie nowe pokolenie szykujące się do lotów międzyplanetarnych:)


LEKCJA WALENTYNKOWA / 14.02.2017

W Święto Zakochanych przyszła do nas Grupa Czerwona z Przedszkola Pod Topolą. Nasza lekcja była więc, siłą rzeczy, poświęcona uczuciom:) Rozmawialiśmy o tym, co to znaczy kochać i jak można to drugiej osobie okazać. Przeczytaliśmy też krótkie opowiadanie „Miłość” ze zbioru „Kocha, lubi, szanuje” Grzegorza Kasdepke. Przypomnieliśmy sobie też zasady savoir vivre z pomocą rymowanego quizu multimedialnego: dzieci musiały zdecydować m.in. czy wypada jeszcze całować panie w rękę, kto kogo może zaprosić do tańca i kto przed kim otwiera drzwi. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie wszyscy zdjęcie w walentynkowej bibliotecznej fotobudce! Było bardzo wesoło:)


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU / 8.02.2017, 10.02.2017

7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jego celem jest promocja działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. Z tej okazji spotkaliśmy się z Grupą Fioletową z Przedszkola „Pod Topolą” oraz z Puchatkami z Przedszkola nr 2. Zaczęliśmy od przeczytania krótkiego wiersza „Wokół komputera”, w którym pojawiły się różne dziwne nazwy, typu „modem”, „dyskietka”, „cd-rom”. Z innymi pojęciami, takimi jak „komputer”, „myszka”, „Klawiatura”, „tablet”, „laptop” pięciolatki nie miały większych kłopotów. Rozmawialiśmy o tym, co nam się z internetem kojarzy i do czego może on służyć. Tworzyliśmy też sieć internetową! Puchatki zmierzyły się też z zadaniami Necia, sympatecznego robota z aplikacji Necio. Na zakończenie przedszkolaki przejrzały swoje ulubione książki w Kąciku Najmłodszego Czytelnika. Do zobaczenia!


LEKCJA ZIMOWA / 7.02.2017

Ani mróz, ani śnieg nie są straszne dzielnym Motylkom z Przedszkola nr 2! Trzylatki przyszły do nas na specjalną lekcję biblioteczną, której motywem przewodnim był… śnieg. Rozmawialiśmy o zimie, oglądaliśmy powiększone śniegowe płatki, zastanawialiśmy się, co można z białego puchu zbudować, przypomnieliśmy też sobie niektórych lodowych bohaterów bajkowych. Zatańczyliśmy też specjalny śnieżynkowy taniec! Do czytania wybraliśmy uproszczoną wersję „Królowej Śniegu”. Pożegnaliśmy się słodkim poczęstunkiem. Do zobaczenia!

 


LEKCJA O DZIADKU I BABCI / 17.01.2017

Na pierwszą w tym roku lekcję biblioteczną zaprosiliśmy Grupę Czerwoną z Przedszkola Pod Topolą. Tematem naszego spotkania był zbliżający się Dzień Babci i Dziadka. Rozmawialiśmy więc o tym, jak się to święto świętuje i jak można naszym dziadkom sprawić w tym dniu radość. Na początek przeczytaliśmy i zainscenizowaliśmy wiersz Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Później przeglądaliśmy zbiory bajek o babciach i dziadkach, przeczytaliśmy też wspaniałą opowieść Leny Anderson pt. „Lato Stiny”. Na koniec stworzyliśmy grupowe elektroniczne laurki, korzystając z tabletów i aplikacji „Dziad i baba”. Świetnie się bawiliśmy! Do zobaczenia!


LEKCJA ŚWIĄTECZNA / 15.12.2016, 16.12.2016, 20.12.2016, 21.12.2016

Coraz bliżej Święta, coraz bliżej Święta… W ten przedświąteczny czas przybyły do nas cztery grupy przedszkolne! Pociechy, Złote Rybki i dzieci z Akademii Misia Uszatka dyskutowały o bożonarodzeniowych zwyczajach i tradycjach, odgadywały świąteczne zgadywanki i ożywiały pokolorowane przez siebie kartki z życzeniami w 3D dzięki aplikacji Chromville. Czytaliśmy też opowiadania wigilijne, m.in. ze zbiorów: „To już Gwiazdka” oraz „Kalendarz dla dzieci i młodzieży” ks. Jana Twardowskiego. Pożegnaliśmy się tradycyjnym cukierkiem. Do zobaczenia w nowym 2017 roku!


MIKOŁAJKI Z BIBLIOTEKĄ / 6.12.2016, 7.12.2016, 8.12.2016, 9.12.2016

Szósty grudnia. Data znamienna, bo to Święto Mikołaja. Tym przyjemniej, że odwiedziły nas z tej okazji cztery grupy przedszkolne: Motylki i Pszczółki z Przedszkola nr 2 oraz pięciolatki z Pociechy i czterolatki z Oddziału przy Szkole Podstawowej w Raszynie! Dzieci obejrzały krótką, archiwalną bajkę amerykańską z lat 40. XX w. pt. „Santa’s Surprise” (archive.org/details/SantasSuprise), porozmawialiśmy też o tym, kim jest właściwie Mikołaj, jak wygląda, gdzie mieszka i co ma wspólnego z biskupem z Turcji. Motylki i Pszczółki zaprosiliśmy na część plastyczno-warsztatową: miały za zadanie ozdobić czapkę i brodę Mikołaja watą i czerwonym papierem. Wyszedł wspaniały święty Mikołaj! Pocieszaki obejrzały za to multimedialną prezentację o świętym Mikołaju. Na zakończenie wizyty przeczytaliśmy krótkie opowiadania ze zbiorów pt. „Moje Święta”, „Wigilie świata” i „To już Gwiazdka!”. Wesołych mikołajek!


BIBLIOTEKA NA NAS CZEKA / 2.12.2016

Maleństwa z Przedszkola „W Stumilowym Lesie” dotarły do nas na swoją pierwszą wizytę w bibliotece. Energiczne trzylatki spróbowały swych sił jako bibliotekarze przy stanowisku do wypożyczania książek, a następnie ruszyły pociągiem po całym gmachu. Wjechaliśmy we wszystkie kąty: wszędzie było bardzo dużo książek! W Kąciku Najmłodszego Czytelnika czekała już bajka o pewnym panu, który opiekował się magicznymi, latającymi książkami. Dzieci przejrzały też najnowsze bajki w naszych zbiorach. Obowiązkowym przystankiem na naszej trasie było też czytanie świątecznych opowiadań ze zbioru „Moje święta”. Do zobaczenia następnym razem!


MIKOŁAJKOWE HISTORIE / 30.11.2016

Wraz z pierwszym śniegiem zawitały do nas Puchatki z Przedszkola nr 2. Zaprosiliśmy ich na specjalną, świąteczną lekcję biblioteczną o Mikołaju. Najpierw obejrzeliśmy prezentację w Kąciku Najmłodszego Czytelnika, potem rozmawialiśmy o tym, z czym się nam Mikołaj i mikołajki kojarzą. Przeglądaliśmy też bogaty wybór książek dla dzieci o zimowo-świątecznej tematyce. Przeczytaliśmy także wiersz Rafała Witka „Hmmm…” z najnowszego numeru prenumerowanego przez nas „Świerszczyka”, jak również fragmenty bajki Matta Whitlocka „Pokorna pszczoła”. W części warsztatowo-plastycznej dzieci miały za zadanie wykonać Mikołaja, używając czerwonego papieru do wydzieranki i waty. Powstały piękne Mikołaje, które przedszkolaki na pamiątkę zabrały ze sobą.


PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE / 29.11.2016

Mimo przejmującego zimna na zewnątrz, dzielne Motylki z raszyńskiego Przedszkola „W Stumilowym Lesie” przyszły na swoją pierwszą lekcję biblioteczną. Trzylatki zwiedziły całą bibliotekę, z wypożyczalniami, czytelniami i Kącikiem Najmłodszego Czytelnika. Zagraliśmy w zgadywanki o zwierzętach (na podstawie książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Na podwórku”) i przeczytaliśmy wierszyki Wandy Chotomskiej oraz „Dzień dobry, poczta!” Marianne Dubuc. Dłuższą chwilę spędziliśmy na przeglądaniu najnowszych książek dla dzieci. Pożegnaliśmy się słodkim poczęstunkiem. Do zobaczenia!


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA / 21.11.2016, 22.11.2016, 23.11.2016

Choć Święto Pluszowego Misia wypada dopiero 25 listopada, my obchodzimy je cały tydzień! Na lekcję biblioteczną o sympatycznym pluszaku przyszły do nas Króliki z Przedszkola W Stumilowym Lesie oraz Grupa Czerwona z Przedszkola pod Topolą. Rozmawialiśmy o historii tego święta,dzieci obejrzały też multimedialną prezentację o naszym bohaterze. Puściliśmy również fragment nagrania z jednym z najbardziej znanych polskich misiów. Rozmawialiśmy o wszystkich niedźwiadkach, tych prawdziwych i tych książkowych. A jest ich co niemiara! Wystarczy wspomnieć Kubusia Puchatka, czy Paddingtona oraz – mniej znanego może – pana Brumma. W części warsztatowo-plastycznej przedszkolaki kolorowały własne misie. Powstały naprawdę barwne prace. Na koniec przeczytaliśmy opowiadania Wojciecha Bonowicza o Misiu Fisiu, rymowankę Oli Cieślak „Koala disco” oraz fragmenty „Misiostwa świata” Grzegorza Janusza. A potem nasz biblioteczny pluszowy miś pomachał dzieciom na pożegnanie.

W środę była lekcja wyjazdowa. Odwiedziliśmy dwie grupy przedszkolne z Pociechy. Dzieci obejrzały prezentację o niedźwiedziach małych i dużych, posłuchały opowiadania o pewnym misiu z Japonii (ze zbioru „Bajki o misiach z czterech stron świata”) i zadziwiły nas swoją wiedzą o zwierzętach!


LEKCJA O JESIENI / 16.11.2016

Odwiedziły nas dzisiaj dziarskie przedszkolaki z Przedszkola Pod Topolą. Grupa Fioletowa przyszła na specjalną lekcję jesienną. Rozmawialiśmy więc o tym, co się podczas tej pory roku zmienia. Były też wesołe zgadywanki, rozpoznawanie tajemniczych przedmiotów z pudełka po dotyku oraz ćwiczenia na rozpoznawanie oznak jesieni. Bajka, którą dziś czytaliśmy, również była jesienna: „Grzyby i król” Bohdana Butenki. Zanim się pożegnaliśmy, obejrzeliśmy nowości książkowe w Kąciku Najmłodszego Czytelnika. Do zobaczenia!

 


ZWIEDZAMY BIBLIOTEKĘ / 8.11.2016

Chłód listopadowego popołudnia nie powstrzymał dzielnej Grupy Niebieskiej z Przedszkola Pod Topolą przed spacerem do naszej biblioteki. Dzieci z chęcią obejrzały całą placówkę, szczególnie, że bawiliśmy się przy tym w pociąg;) Kolejnymi stacjami były: hol, wypożyczalnia dla dorosłych, wypożyczalnia dla dzieci, sala spotkań i czytelnia. Najdłużej zatrzymaliśmy się w Kąciku Najmłodszego Czytelnika, gdzie – jak to zwykle przy tej okazji – obejrzeliśmy bardzo dużo książek z naszych najnowszych bibliotecznych zakupów. Uwagę przedszkolaków przyciągnęły szczególnie „Książka z dziurą” oraz „Jaś Ciekawski”. Przeczytaliśmy też krótką bajkę o Kamyczku, który również wybrał się z wizytą do biblioteki.


PIERWSZOKLASIŚCI Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE / 2.11.2016, 8.11.2016

Listopad zaczęliśmy odwiedzinami klas 1A, 1B, 1C i 1D z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Raszynie. Młodzi uczniowie, pełni energii, przyglądali się naszej wystawie o Warszawie w holu, słuchali o zasadach zapisywania się do biblioteki i wypożyczania materiałów bibliotecznych, odgadywali ile książek jest na naszych półkach i jak się je układa, żeby łatwo było odnaleźć każdy tytuł. W dziale dla najmłodszych czytelników każdy miał okazję wybrać sobie ciekawą książkę i ją przejrzeć. Największą popularnością cieszyły się publikacje w technologii 3D oraz o doskonaleniu techniki piłkarskiej. Przeczytaliśmy też kilka opowieści P.M. Schmitt i Ch. Drellera pt. „Skąd się wzięło pisklę w jajku? Historyjki dla ciekawskich dzieci”.


HISTORIA KSIĄŻKI / 27.10.2016

W czwartek przyjechały do nas dzieci z Dobrego Przedszkola w Falentach. Prawie trzydziestoosobowa grupa zwiedzała bibliotekę: wypożyczalnie, hol, czytelnię. Mówiliśmy o tym, co w bibliotece się robi, jak się zapisać, co można wypożyczać. Przeczytaliśmy kilka krótkich opowiadań, m.in. „Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci” Agnieszki Frączek, „Awanturę na podwórku” i „Zwierzaczka” Wiesława Drabika, „O borsuku samotniku” Ewy Stadtmuller. Nasze dzisiejsze spotkanie było także poświęcone historii książki, dlatego obejrzeliśmy miniprezentację o alfabecie, papierze i druku.  Następnie przeglądaliśmy wybrane pozycje z działu dziecięcego, m.in. książki interaktywne Herve Tulleta, książki z elementami trójwymiarowymi o dinozaurach, morzach i wulkanach, jak również książki z ilustracjami w 3d („Co kryje las?” i „Co kryje morze?” Ainy Bestard). Dzieci zobaczyły też książki multimedialne-aplikacje na tabletach („Młynek”, „Kolory” i „O stole, który uciekł do lasu”) oraz e-książki na naszym bibliotecznym czytniku Kindle. Młodsza grupa przygotowała kolorowe, rysunkowo-wyklejankowe okładki wymyślonych przez siebie książek. Na koniec naszego spotkania każdy przedszkolak dostał naklejkę małego czytelnika i słodkiego cukierka na drogę.

 


PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE / 25.10.2016

Po raz pierwszy w tym roku przedszkolnym przyszła do nas grupa najmłodszych podopiecznych z Akademii Misia Uszatka. Zaczęliśmy nietypowo, bo od obejrzenia fragmentu oscarowej animacji o książkach w dziale dla dzieci. Później, podekscytowane nowym otoczeniem przedszkolaki, z dużą energią zwiedziły całą bibliotekę: wypożyczalnię dla dorosłych, dla dzieci i czytelnię. W holu spróbowały swoich sił na stanowisku wypożyczającego książki bibliotekarza. Dowiedziały się też, jak się do biblioteki zapisać i co można u nas wypożyczać, oprócz książek. Na koniec przeczytaliśmy krótką bajkę Wiesława Drabika. Dzieci otrzymały też od nas cukierki i naklejki.


LEKCJA O JESIENI / 24.10.2016

Za naszymi oknami szaro, mokro i deszczowo, a tymczasem w środku kolorowo: to zawitały do nas przedszkolaki na lekcję biblioteczną! Tym razem spotkaliśmy się w czytelni, żeby porozmawiać o jesieni. Najpierw wymienialiśmy oznaki jesieni, potem staraliśmy się ułożyć z rozsypanek wszystkie obrazki, które się nam z tą porą roku kojarzą. Następnie zainscenizowaliśmy wiersz Marii Konopnickiej „Jesienią”. Dzieci świetnie się przy tym bawiły, wcielając się w role jabłek i gruszek. Nie zabrakło też stałych elementów naszych spotkań, czyli przeglądania książek w dziale najmłodszego czytelnika oraz czytania bajek. Tym razem były to opowiadania Jacka Daniluka „Między nami zwierzakami: na łące”. Pożegnaliśmy się słodkim poczęstunkiem i kolorowymi naklejkami. Do zobaczenia!


PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE / 11.10.2016

Z nowym rokiem szkolno-przedszkolnym zjawiły się w naszych progach wesołe przedszkolaki. Nasi dzisiejsi goście zwiedzili całą bibliotekę, z wypożyczalniami, holem głównym z galerią i czytelnią. Obejrzeliśmy wybrane przez siebie książeczki w dziale dla najmłodszych. Przeczytaliśmy też wspaniałe opowiadanie J. Witek „W moim sercu: księga uczuć” oraz wybrane teksty ks. Jana Twardowskiego z „Serce za serce, czyli co to znaczy kochać?”, a potem wyklejaliśmy wielkie serce wydzierankami z papierów kolorowych. Na zakończenie nasi milusińscy dostali pamiątkowe naklejki i cukierki. Do zobaczenia!