READING WITH PASSION

Uczniowie klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej im. C. Godebskiego uczestniczą w projekcie „Reading with passion”, realizowanym przez nauczyciela języka angielskiego, Sylwię Dubielecką. W ramach projektu dzieci czytają na lekcjach książki anglojęzyczne pochodzące głównie z księgozbioru Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszynie. Uczniowie z entuzjazmem słuchają bajek, a następnie wykonują przeróżne ćwiczenia, używając nowo poznanego w lekturze słownictwa.

Poniżej prezentujemy czytanki-polecanki po angielsku.


Jaką lekturę zabrać ze sobą na wakacje? Może taką, która bawi do łez? Uczniowie klas drugich zaśmiewali się z pomysłów autorki książki pt. „You can’t take an elephant on the bus”. Patricia Cleveland-Peck zaskoczyła ich, starając się zabrać nie tylko słonia do autobusu, ale także wypróbowując inne środki transportu dla dzikich zwierząt. Stonoga na rolkach? Wielbłąd na łódce? – te oraz wiele innych zwierząt stało się dla naszych drugoklasistów inspiracją do wykonania pracy plastycznej na podstawie bajki. Przy okazji lektury uczniowie powtórzyli nazwy zwierząt oraz środków lokomocji w języku angielskim. Zachęceni do wyrażania opinii na temat książki, przyznali jej w większości maksymalną liczbę gwiazdek. Nie mogło być jednak inaczej, gdyż świetnie się przy tej lekturze bawili. Polecam!

Sylwia Dubielecka


Kto nie lubi gry w chowanego? Uczniowie klas drugich wręcz przepadają za tą zabawą, dlatego też z entuzjazmem przystąpili do projektu na podstawie bajki o Złotowłosej. Podczas lekcji drugoklasiści z naszej szkoły wysłuchali znanej im historii w wersji anglojęzycznej. „Goldilocks” wyjątkowo im się spodobała, szczególnie zaś możliwość zgadywania, co jest ukryte za okienkami w książce. Słuchając bajki, utrwalali również znane im słownictwo z zakresu mebli, pomieszczeń w domu oraz przyimki określające położenie przedmiotów. Dzieci jednak zgodnie stwierdziły, że ukrycie Złotowłosej w łóżeczku to nienajlepszy pomysł – niedźwiadki nie miały najmniejszego problemu, aby ją znaleźć, dlatego też nasi „Specjaliści od chowania” postanowili poukrywać Goldilocks w innych miejscach. W zaprojektowanych przez siebie domkach umieścili dziewczynkę, m.in.:

– in the wardrobe,

– behind the drawers,

– under the table,

– in the bath,

– a nawet (o zgrozo!) „in the fireplace”.

A Wy, jak uważacie? Która kryjówka w domu jest najlepsza?

Polecam lekturę nie tylko drugoklasistom ale także starszym uczniom.

Sylwia Dubielecka


„A Christmas Journey” Briana Wildsmitha to lektura, której nie mogło zabraknąć na naszych lekcjach przed świętami. Książka opowiada o nietypowej podróży świątecznej. Nie, nie Świętego Mikołaja, czy też pastuszków, tylko samych zwierząt, w tym tych należących do Maryi. A jakie zwierzęta posiadała Maryja, nim urodziła Jezusa? Czy wszystkie były dobre? Nasi trzecioklasiści już znają odpowiedzi na te pytania, lecz niech nie zmylą Was ich prace. Sięgnijcie sami po „Christmas Journey”, by się dowiedzieć, co robią w książce wielbłąd, niedźwiedź, pies i kot, a przy okazji poznacie podstawowe słownictwo związane z Bożym Narodzeniem i utrwalcie nazwy zwierząt w języku angielskim.

Nasi uczniowie przyznali bajce najwyższe gwiazdki Great i Excellent. A Wy jak byście ocenili książkę Wildsmitha?

Sylwia Dubielecka


Czy warto przyjaźnić się z kimś, komu nic nie wychodzi? Lektura o Charliem Brownie zainspirowała naszych trzecioklasistów do dyskusji na temat postrzegania i oceniania innych ludzi oraz do wykonania pracy, w której wybierali ulubionego bohatera. Zdecydowanym faworytem naszych uczniów okazał się Snoopy – niezawodny przyjaciel Charliego Browna. Na czym polega jego urok? Polecamy sięgnąć po książkę i się przekonać 😊 W adaptacji filmu „Snoopy and Charlie Brown the Peanuts Movie”, poznając słownictwo z zakresu hobby, udacie się na pokaz talentów i szkolną potańcówkę – dobra zabawa więc gwarantowana.

Sylwia Dubielecka


Na podsumowanie projektu w roku szkolnym 2018/2019 młodzi czytelnicy przygotowali prace, przedstawiające książki, które najbardziej im się spodobały. Po przeliczeniu projektów prezentujemy wyniki. Co warto czytać z dziećmi w domu?

Ranking książek anglojęzycznych dla dzieci ze zbioru Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszynie:

  1. „We’re going on a bear hunt”

To przeprawa przez rzekę, błoto i burzę śnieżną, aby znaleźć niedźwiedzia – chyba dlatego najbardziej spodobała się drugoklasistom i to ją najczęściej ilustrowali. Dużo wyrazów dźwiękonaśladowczych, zdania powtarzane, przez co łatwe do zapamiętania.

  1. ‘The lamb who came for dinner”

W tej bajce uczniowie klas trzecich poznali niekonwencjonalne sposoby na… leczenie czkawki, a przy okazji kilka zwrotów i wyrażeń związanych z jedzeniem. Dowiedzieli się również, że wilk niekoniecznie musi być zły, a owieczka całkowicie bezbronna.

  1. „Let’s recycle”

Temat dbania o środowisko wyjątkowo przypadł uczniom do gustu, zwłaszcza że podjęty został w uproszczonej językowo historyjce. A ponieważ akcja toczy się na plaży i polu campingowym, dzieci tym chętniej decydowały się ilustrować bajkę, tak przybliżającą okres wakacji.

  1. „Cinderella”

Klasyka, którą czytaliśmy z okazji Walentynek. Jest to opowieść o Kopciuszku w formie rymowanej, w wydaniu współczesnym (ten Kopciuszek ma odkurzacz!). Uczniowie uwielbiali zgadywać, co kryje się za okienkami w książce (oczywiście po angielsku). Z tej lektury także pochodzi zwrot, który trzecioklasiści najlepiej zapamiętali, uznając go za najbardziej zabawny: „Marry me!” Mhmm….

  1. „When I grow up”

Dzięki tej książce, trzecioklasiści mogli trochę pofantazjować o tym, jacy będą w przyszłości i jak będzie wyglądał ich dzień. Dzięki tej książce również, ja się dowiedziałam, że wśród moich uczniów dorastają przyszli sportowcy, artyści, projektanci i biznesmeni. Powtarzając przy okazji lektury nazwy zawodów, znalazłam już nawet fryzjerkę.

Oprócz wyżej wymienionych tytułów, wraz z uczniami z koła języka angielskiego przeczytaliśmy kilka bajek uproszczonych, pochodzących z dostępnej w Gminnej Bibliotece serii wydawnictwa Express Publishing, Mary Glasgow/ Scholastic. Tę serię polecam szczególnie do nauki angielskiego dla dzieci. Poza tekstem i ilustracjami książki zawierają słowniczek obrazkowy, kilka stron ćwiczeń oraz płytę z nagraniem tekstu. Co najważniejsze zaś, w tej serii ukazały się tytuły znanych bajek. Spośród nich uczniowie samodzielnie wybrali tytuły do umieszczenia na liście naszych lektur. Które dziecko bowiem oprze się książce, gdy na okładce widzi Pingwiny z Madagaskaru bądź Shreka?

Wakacje tuż, tuż, Biblioteka Gminna w Raszynie zawsze otwarta, więc którą książkę wybierzecie ze swoim dzieckiem?

Prace na podstawie powyższych książek, wykonane przez uczniów, można obejrzeć tutaj:

projektreading2

projektreading

Przygotowała: Sylwia Dubielecka