DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszynie.

Administratorzy oraz redaktorzy strony dokładają wszelkich starań, aby dane zamieszczone na stronie były zrozumiałe oraz formatowane w sposób zgodny z zasadami dostępności.

Data publikacji strony internetowej: 2016-10-30

Data ostatniej istotnej aktualizacji strony internetowej: 2023-12-28

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niedostępne elementy i treści:

  • Część fotografii, galerii i grafik zamieszczonych w serwisie nie posiada właściwych kontrastów oraz opisów alternatywnych, czyli technik udostępniających użytkownikom programów odczytu ekranu informacje o nietekstowych elementach strony internetowej. Redaktorzy strony starają się na bieżąco wykrywać i likwidować zauważone błędy w warstwie graficznej opublikowanych treści.
  • Część treści strony nie posiada właściwych elementów strukturalnych i nagłówków ułatwiających nawigację po tekstach artykułów. Redaktorzy strony starają się na bieżąco wykrywać i likwidować zauważone błędy w warstwie strukturalnej opublikowanych treści.
  • Dokumenty archiwalne i filmy opublikowane na stronie przed 23 września 2018 r. oraz dokumenty podmiotów trzecich nie są dostępne. Nie mamy prawnego obowiązku dostosowywania tych dokumentów. Jeżeli potrzebujesz dostępu do nich, skontaktuj się z nami i wskaż dokładnie, które z nich potrzebujesz i jak powinniśmy je dostosować.

Przygotowanie deklaracji dostępności

Data sporządzenia deklaracji: 2020-09-23

Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2024-06-24

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Skróty klawiaturowe

Na stronie można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Strona umożliwia regulowanie wielkości czcionki oraz ustawienie zwiększonego kontrastu.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Magdalena Golec (info@bibliotekaraszyn.pl). Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu (22) 720 03 81 w godzinach pracy biblioteki głównej. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

W zgłoszeniu podaj:

  • swoje imię i nazwisko;
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail)
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny element lub treść;
  • opis, na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki, poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści według Twojego zgłoszenia, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury, jeżeli nasze działania nie będą dla Ciebie zadowalające, możesz zgłosić wniosek lub skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna i komunikacyjna

Budynek biblioteki głównej, ul. Poniatowskiego 20 w Raszynie

Osoby poruszające się komunikacją miejską, by dotrzeć do biblioteki powinny wysiąść na przystanku Raszyn Szkolna, pokonać przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną bez sygnalizacji dźwiękowej i przemieszczać się chodnikiem wzdłuż ul. Sportowej do skrzyżowania z ul. Poniatowskiego.

Przed  budynkiem jest ogólnodostępny parking dla gości z wyznaczonym przy głównej bramie miejscem dla osób z niepełnosprawnościami. Parking i chodnik do drzwi głównych są wybrukowane nierówną kostką granitową.

Do budynku prowadzi jedno wejście od ul. Poniatowskiego.

Budynek biblioteki jest parterowy, bez progów, schodów i wind. Wejście główne z poziomu chodnika.

Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.

Wejście nie jest zabezpieczone bramkami. Przy wejściu nie ma dzwonka i domofonu.

Drzwi wejściowe oznaczono pasami w kolorze czerwonym i alfabetem Braille’a. Drzwi posiadają samozamykacz. Wchodząc, drzwi należy ciągnąć do siebie. Klamka pozwala na użycie przez osoby mające problemy z posługiwaniem się dłońmi. Szerokość drzwi głównych pozwala na wjazd osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim i z dziecięcym wózkiem bliźniaczym.

Plan dotykowy z rozkładem pomieszczeń biblioteki znajduje się wewnątrz, w przedsionku po lewej stronie drzwi wejściowych. Także po lewej stronie przedsionka znajdują się dwuskrzydłowe szerokie drzwi szklane. Punkt obsługi klienta znajduje się naprzeciw nich na końcu holu.

W budynku jest toaleta dla osób z niepełnosprawnościami. Pochwyty w toalecie są umieszczone na wysokości 92 cm. Toaleta jest wyposażona w przycisk alarmowy przyzywający obsługę. W toalecie znajduje się składany na ścianę przewijak.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem posiadającym odpowiednie dokumenty.

W budynku oznaczono pomieszczenia kontrastowym drukiem wypukłym oraz w alfabecie Braille’a, toalety dodatkowo oznaczono piktogramami. Przegrody szklane wewnątrz budynku oznaczono pasami w kolorze czerwonym

Alternatywne wyjście ewakuacyjne znajduje się w wypożyczalni dla dorosłych od północnej strony budynku. Drzwi do korytarza ewakuacyjnego są oznaczone kontrastowym drukiem wypukłym, w alfabecie Braille’a i taśmą fluorescencyjną. Z uwagi na 10 cm różnicę poziomów między posadzką budynku a chodnikiem do dyspozycji jest przenośny próg najazdowy bez poręczy.

W godzinach pracy biblioteki głównej można skorzystać z usług tłumacza migowego online (migam.org) z zewnątrz za pomocą aplikacji i na miejscu w punkcie obsługi.

W punkcie obsługi jest zamontowana stanowiskowa pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących, posługujących się aparatami słuchowymi wyposażonymi w przełącznik na tryb T lub MT.

Budynek filii w Jaworowej, ul. Warszawska 95

Do budynku prowadzą dwa wejścia od ul. Warszawskiej. Osoby poruszające się komunikacją miejską, aby dotrzeć do filii biblioteki powinny wysiąść na przystanku Objazdowa i przemieszczać się chodnikiem wzdłuż ul. Warszawskiej.

Przed  budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Wejście frontowe do budynku wyposażone jest w podjazd dla wózków inwalidzkich, przed wejściem bocznym jest 1 schodek. Plac przed budynkiem jest wybrukowany równą kostką betonową.

Drzwi wejściowe oznaczono pasami w kolorze żółtym. Przy drzwiach jest zainstalowany dzwonek.

Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.

Wejścia nie są zabezpieczone bramkami.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Filia biblioteki mieści się na parterze naprzeciw drzwi wejściowych bocznych do budynku. Prowadzą do niej szerokie drzwi aluminiowe. Korytarz prowadzący do lokalu nie ma progów.

Drzwi do pomieszczenia filii biblioteki oznaczono pasami w kolorze żółtym,  kontrastowym drukiem wypukłym oraz pismem w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i słabowidzących.

Pomieszczenie filii jest niewielkie, dla osób mających duże problemy z poruszaniem się jest możliwość przygotowania zamówienia do odbioru przed wizytą.

W budynku na parterze jest toaleta dla osób z niepełnosprawnościami. Toaleta jest wyposażona w przycisk alarmowy.

Sala widowiskowa budynku mieści się na pierwszym piętrze. Schody są oznaczone pasami i polami uwagi w kolorze żółtym. W obiekcie nie ma wind, ewakuacja z pierwszego piętra odbywa się za pomocą krzeseł ewakuacyjnych.

Aplikacje mobilne

Biblioteka nie udostępnia aplikacji mobilnych.

Informacje dodatkowe

Biblioteka prowadzi media społecznościowe. Informacji tam zawartych nie umieszczamy ponownie na tej stronie internetowej.