TURCJA: CZY ŚWIĘTY MIKOŁAJ LUBIŁ TULIPANY

Trwający od września partnerski projekt Literacki Jedwabny Szlak zakończyliśmy 26 listopada w Jaworowej wieczornym pokazem multimedialnym „Turcja – czy św. Mikołaj lubił tulipany?” Podróż przez najpiękniejsze zakątki tego kraju była okazją do zmierzenia się z wielowiekową historią i tradycją, spektakularnymi zabytkami i niezwykłymi miejscami. Na początek wyruszyliśmy do Stambułu, by poznać tajemnice dawnego Konstantynopola, na stacji Orient Ekspresu widzieliśmy modlitwę wirujących derwiszy, znaleźliśmy ogród milionów tulipanów i odwiedziliśmy polską wioskę Polonezköy. Sprawdziliśmy też co wspólnego ma Panorama 1453 z Grunwaldem i do czego służyła podczas bitew orkiestra. Podczas pokazu dotarliśmy do Myry – miasta skąd pochodził prawdziwy św. Mikołaj, znaleźliśmy płonące na skałach Ognie Chimery, nocowaliśmy w domku na drzewie i popłynęliśmy w rejs nad zatopionym miastem Kekova. Podziwialiśmy cud przyrody: wapienne tarasy Pamukkale i cud architektury: starożytny Efez zamieszkały przez koty. Wędrowaliśmy baśniowymi dolinami Kapadocji odnajdując przepięknie malowane skalne kościoły oraz podziemne miasta po czym poszybowaliśmy nad nimi balonem. Popatrzyliśmy z góry na jaskinię Piekło i wstąpiliśmy na chwilę do Nieba. Dotarliśmy do Şanliurfa – miasta gdzie narodził się prorok Abraham i wciąż jest studnia Hioba. Widzieliśmy zamieszkałe przez ludzi domy-ule, najstarszą świątynię świata, a potem ruszyliśmy przez zapomniane królestwo Kommageny, by o wschodzie i zachodzie słońca dotknąć tajemnicy Nemrut Dagi. Po barwnym slajdowisku wszyscy mogliśmy spróbować smakołyków z tureckiej cukierni Tudel, która ma siedzibę w Raszynie – baklavy pistacjowe i orzechowe, sobiyet, kadyif tatli i tuzlu kuru pasta były przepyszne! Przez bajkowe zakątki Turcji – kraju skąd pochodzą tulipany, poprowadzili nas Anna i Krzysztof Kobusowie – podróżnicy, fotografowie i dziennikarze, czyli opowiadacze historii, uwielbiający włóczęgę z dala od utartych szlaków. Od ponad 10 lat pracują jako niezależni dziennikarze i fotografowie. Są autorami 25 albumów i kilkuset artykułów, prowadzą autorskie felietony w Traveler National Geographic, ich zdjęcia można zobaczyć na stronie www.travelphoto.pl. Podróżują z dziećmi, a doświadczeniami z rodzinnych podróży dzielą się na portalu www.malypodroznik.pl. Są autorami cieszącej się dużą popularnością serii książek o podróżowaniu z dziećmi (wyd. National Geographic), wyróżnionych nagrodami „Podróżnicza książka roku 2011”, „Magellan”, „Złoty Jaśmin” i „Złote pióro”, dostępnymi także w naszych zbiorach. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji spotkania i postanowili spędzić ten wieczór z raszyńską biblioteką  – partnerem Fundacji Edukacji Międzykulturowej.