Kongres IFLA

web-version-large_522-1831

W dniach 19-25 sierpnia br. odbył się we Wrocławiu 83. Kongres IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions, czyli Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji). Na to wydarzenie, przebiegające pod hasłem Libraries. Solidarity. Society. (Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo), przyjechało ponad trzy tysiące osób ze stu trzydziestu krajów! Mogli oni uczestniczyć w ponad dwustu sesjach, których tematyka dotyczyła ogólnie roli bibliotek we współczesnym świecie.

Wstęp na Kongres IFLA jest płatny (od 665 do 760 euro), jednak polscy bibliotekarze mogli skorzystać ze stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub zostać wolontariuszami. Pieczę nad tą drugą, niemałą, bo około 200 osobową grupą, sprawowała Joanna Golczyk, członek Zarządu Głównego i przewodnicząca Okręgu Dolnośląskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Pomagało jej w tym grono kilkunastu superwizorów: Joanna Tarasiewicz, Sylwia Błaszczyk, Anna Stach-Siegieńczuk, Aleksandra Mikołajska, Wojciech Gach, Katarzyna Kamińska, Magdalena Waleńska, Jadwiga Lewińska, Sławomir Drogoś,
Wojciech Pawlata i Magdalena Zdunek oraz reprezentantka naszej biblioteki, Dagna Mach.

Do obowiązków Dagny należała opieka nad trzydziestoosobową grupą wolontariuszy, którzy zajmowali się kontrolowaniem identyfikatorów uczestników i asystą w salach sesyjnych. Wolontariusze byli zarówno z Polski, jak i zza granicy, więc komunikacja w zespole odbywała się głównie w języku angielskim (jednym z kilku oficjalnych języków Kongresu IFLA). W nielicznych wolnych chwilach nasza reprezentantka uczestniczyła w niektórych sesjach kongresowych (np. o bibliotecznych usługach dla dzieci i młodzieży), oglądała wystawę plakatów z wydarzeniami organizowanymi przez biblioteki z całego świata i rozmawiała z wystawcami (m.in. z Michaelem Dowlingiem z American Library Association) oraz spotykała się z wieloma ludźmi związanymi z bibliotekami, m.in. z Karolem Baranowskim i Ewą Szabat, reprezentującymi Grupę LABiB (www.labib.pl), czy Pauliną Milewską, jedną z inicjatorek akcji Odjazdowy Bibliotekarz (bibliosfera.org) Najbardziej jednak utkwił jej w pamięci cytat z Ralpha Waldo Emersona, który przywołała na ceremonii otwarcia kongresu prezydent IFLA Donna Scheeder, czyli Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail. (Nie idź tam, gdzie może zaprowadzić cię ścieżka, idź tam, gdzie nie ma żadnej ścieżki i pozostaw za sobą ślad.) Uważa to za kwintesencję współczesnego bibliotekarstwa.