Tydzień Zakazanych Książek

W dniach 24-30 września obchodzimy światowy Tydzień Zakazanych Książek (TZK, Banned Books Week). Jest to wydarzenie, które ma na celu zwrócenie publicznej uwagi na kwestie cenzury i wycofywania publikacji. TZK organizowany jest rokrocznie (od 1982 r.) przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (ALA) i jest związany z celebrowaniem 1. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, gwarantującej m.in. wolność słowa.

Tegorocznym hasłem przewodnim jest „Nasze prawo do czytania” (Our right to read). Na amerykańskiej liście 10 najczęściej wskazywanych do wycofywania z obiegu publicznego (bibliotek, szkół, księgarń) książek znalazły się m.in. powieści dla młodzieży: „Szukając Alaski” Johna Greena (zarzut: erotyka) oraz „Eleanor&Park” Rainbow Rowell (zarzut: obraźliwy język).

Długa „tradycja” cenzurowania, wycofywania i utrudniania dostępu do treści uznawanych przez niektórych za kontrowersyjne jest, paradoksalnie, dobrą okazją do zagłębienia się w historię literatury. Udostępnione przez nas materiały, przygotowane przez stowarzyszenie bibliosfera.org, zawierają zestawienie książek uznawanych dawniej za niepoprawne politycznie, religijnie, obyczajowo etc. Znajdziecie tam np. „Buszującego w zbożu” J. Salingera, „Cierpienia młodego Wertera” J.W. Goethego, „Folwark zwierzęcy” G. Orwella, czy „Przygody Tomka Sawyera” M. Twaina.

CIEKAWOSTKI O ZAKAZANYCH KSIĄŻKACH

ZAKAZANE KSIĄŻKI: LISTA Z OBJAŚNIENIAMI

ZAKAZANE KSIĄŻKI: LISTA TYTUŁÓW

W drugiej połowie września będzie też można obejrzeć w naszym holu instalację, przypominającą niektóre „zakazane” tytuły, zaliczane dziś do klasyki literatury światowej.