Tyle świata w naszym mieście

Nauczycieli i uczniów klas siódmych z raszyńskiej Szkoły Podstawowej nr 1 zaprosiliśmy do udziału w warsztatach-grze terenowej „Uchodźcy – dokąd idą? Skąd przybywają?”, które prowadziły w naszej bibliotece trenerki Marta Piegat-Kaczmarczyk i Agnieszka Kosowicz z Polskiego Forum Migracyjnego.

Spotkania odbyły się w czterech terminach:

6 października, godz. 10:00-11:30

6 października, godz. 12:00-13:30

27 października, godz. 10:00-11:30

27 października, godz. 12:00-13:30

O warsztatach:

Gra terenowa pozwala uczestnikom poczuć się jak ludzie, którzy muszą podjąć decyzję o tym, czy wyjechać ze swojego kraju. Pokonując kolejne przystanki/stacje gry, uczestnicy zapoznają się z wyborami migrantów i uchodźców, następnie poznają trudności drogi, aby w końcowym etapie dotrzeć do bezpiecznego miejsca i zastanowić się nad tym, jak przybycie uchodźców do tego kraju wpływa na nich samych, a także na kraj docelowy.

Przebieg gry, trudność zadań i poziom emocjonalnego angażowania uczestników w rzeczywiste trudności uchodźców jest dostosowana do wieku i gotowości grupy. Niezależnie od wieku uczestników staramy się sprawić, że gra staje się okazją do przyjrzenia się swoim przekonaniom na temat uchodźców i spojrzenia na tematykę uchodźstwa z szerszej perspektywy.

Celem gry jest pokazanie uczestnikom przyczyn i skutków uchodźstwa, a także wzbudzenie refleksji na temat możliwości wpływu na sytuację uchodźców indywidualnej osoby.

Prowadzący:

Marta Piegat-Kaczmarczyk – doświadczona trenerka edukacji o migracji, psycholożka międzykulturowa. Autorka wielu scenariuszy zajęć o migracjach oraz publikacji dla nauczycieli o tym, jak uczyć o migracjach.

Agnieszka Kosowicz – doświadczona trenerka w zakresie tematyki migracji i uchodźstwa, autorka wielu programów integracyjnych dla uchodźców i migrantów, autorka licznych publikacji na ten temat skierowanych m.in. do nauczycieli.

Gość – uchodźca lub migrant. Do udziału w grze zapraszamy uchodźcę lub uchodźczynię albo migrantkę lub migranta. Rolą tej osoby jest podzielenie się swoją perspektywą i doświadczeniem z uczestnikami.

Projekt „Tyle świata w naszym mieście” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.