Słowiańska dobranocka

8 czerwca o godz. 18:30 w czytelni biblioteki odbyła się „Słowiańska dobranocka”, czyli bajanie na dywanie!

Naszym Gościem był Witold Vargas, ilustrator książek, muzyk, opowiadacz, nauczyciel i współtwórca (wraz z Pawłem Zychem) „Bestiariusza słowiańskiego” i serii „Legendarz”.
Jak sam o sobie mówi, fascynację mitologiami ma we krwi. Urodził się w Boliwii i wychował przy babci Indiance, wciąż kultywującej tradycyjne wierzenia magiczne. Po przyjeździe do Polski, jeszcze jako dziecko, odkrył, że kultura magiczna u nas już zanika, choć twórcy, tacy jak Kazimierz i Włodzimierz Tetmajerowie (z którymi jest spokrewniony) włożyli sporo wysiłku w jej zachowanie oraz popularyzację. „Legenda Tatr” i „Na Skalnym Podhalu” zainspirowały go do tworzenia książek, opowieści oraz przedstawień opartych na naszej polskiej bogatej skarbnicy legend, tradycji i baśni.

Podczas spotkania Autor zaprezentował opowieści o epoce żelaza i kowalach, które zostały opisane w „Magicznych zawodach”. Nie zabrakło też humoru, tajemnic i ciekawostek z dziedziny ludowej kultury. Dzięki formie żywej opowieści mieliśmy okazję poznać zapomnianą już nieco sztukę bajania.

Po „Dobranocce” można było kupić książki Witolda Vargasa (w tym wspomnianą serię „Legendarz” oraz przeznaczone dla najmłodszego czytelnika „Stwory baśniowe małe i duże”) i dostać autograf od naszego Gościa.

„Słowiańska dobranocka” odbyła się w ramach akcji Noc Bibliotek 2018. Więcej o akcji na www.nocbibliotek.org