MIRABELKA: NIEZWYKŁA HISTORIA DRZEWA

Nasza biblioteka włączyła się w akcję czytelniczą „Mirabelka – kiełkująca historia 100licy”, organizowaną przez Wydawnictwo Zielona Sowa i portal dla bibliotekarzy Lustro Biblioteki. Dzięki temu uczniowie sześciu klas drugich i jednej klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Raszynie  przyszli do nas w październiku i listopadzie na warsztaty inspirowane książką Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”, pełnej nadziei, wiary i miłości historii kilku pokoleń warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Choć nie ma już kamienicy pana Friedmana, fabryki strojów karnawałowych panów braci Alfusów, nie ma też getta, a od niedawna nie ma nawet mirabelki, to przetrwała pamięć o ludziach, którzy wtedy żyli – o Dorce, Chaimie, Maćku i innych… (z opisu wydawcy).

Podczas spotkań czytaliśmy fragmenty książki, słuchaliśmy audiobooka, oglądaliśmy film o Mirabelce, rozwiązywaliśmy quiz multimedialny i wykonywaliśmy wspólne, wielkie drzewo pamięci. Na koniec spróbowaliśmy też pysznych powideł z mirabelki.

Akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” jest realizowana w ponad 300 bibliotekach z całej Polski w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.