RADOSNA NIEPODLEGŁA: GRA

10 listopada rynek Raszyna oraz okolice stały się terenem rozgrywek podczas historycznej gry miejskiej, inspirowanej historią odzyskania niepodległości, czyli „Radosnej Niepodległej”! Wspólnie przenieśliśmy się w czasy sprzed stu lat i przeżyliśmy odzyskanie niepodległości jeszcze raz!

Zaczęło się o 12:00 na raszyńskim rynku (Plac Powstańców Warszawy 1944, naprzeciwko Urzędu Gminy w Raszynie) – tam właśnie działał punkt komisji poborowej, gdzie można się było zaciągnąć do nowoutworzonej polskiej armii. Oczywiście chcąc służyć w wojsku należało się wykazać starannością, sprytem, a także zwinnością, co zostało sprawdzone przez członków Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”. Na Rynek przyjechał również sam Marszałek Józef Piłsudski, z którym… można było sobie zrobić selfie. Chętni mogli skorzystać z przejażdżki wagonetką z epoki. Uczestnicy gry dowiedzieli się także, jak wyglądała państwowa szkoła pod zaborami i wzięli udział w lekcji kaligrafii. Oprócz tego można było zobaczyć wystawę fotografii osób, które przyczyniły się do odrodzenia niepodległej Polski. Do rozwiązania był też quiz multimedialny, który sprawdził wiedzę historyczną uczestników.

Punktami na mapie gry były (oprócz rynku) budynek Szkoły Podstawowej nr 1 w Raszynie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Powiatu Pruszkowskiego.

Organizator:

Stowarzyszenie Projekt Raszyn

Współpraca:

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie

Urząd Gminy w Raszynie

Sponsorzy:

PU Hetman Sp. z  o.o.

Elgrom