POZYTYWNA DYSCYPLINA: WARSZTATY

8 maja 2019 w czytelni biblioteki odbyło się dwugodzinne spotkanie wprowadzające do Pozytywnej Dyscypliny, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się:

–  czym jest Pozytywna Dyscyplina,

– dlaczego nie warto działać pod wpływem emocji,

– co kryje się za poszczególnymi zachowaniami dziecka,

a także:

– poznali karty Pozytywnej Dyscypliny

– poznali podstawowe narzędzia Pozytywnej Dyscypliny.

Spotkanie odbyło się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, którego hasłem jest #biblioteka.

5 fundamentalnych zasad Pozytywnej Dyscypliny

  1. Pomaga dzieciom budować poczucie więzi i przynależności, pomaga im poczuć, że są ważne w rodzinie i społeczności.
  2. Jest jednocześnie pełna szacunku i wymagająca: miękka i zdecydowana w tym samym czasie, czyli twarda dla problemu i miękka dla osoby.
  3. Jest skuteczna długofalowo: bierze pod uwagę to, co dziecko myśli, czuje, czego się uczy i jakie podejmuje decyzje o sobie samym i o swoim świecie i jak decyduje się postępować w przyszłości, aby przetrwać i odnosić sukcesy.
  4. Uczy ważnych umiejętności społecznych i życiowych: szacunku, dbania o innych, rozwiązywania problemów, współpracy oraz umiejętności wnoszenia wkładu i bycia pożytecznym w domu, przedszkolu, szkole i większej społeczności.
  5. Zaprasza dzieci do odkrywania, jak bardzo są zdolne i kompetentne. Zachęca je do konstruktywnego używania swojej osobistej siły i autonomii.

Prowadząca:

Justyna Goszczyńska-Prokopowicz, Certyfikowany Edukator Pozytywnej Dyscypliny dla Rodziców, certyfikowany Praktyk metody Kids’ Skills, terapeuta TSR (Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach)