READING WITH PASSION

Uczniowie klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej im. C. Godebskiego uczestniczą w projekcie „Reading with passion”, realizowanym przez nauczyciela języka angielskiego, Sylwię Dubielecką. W ramach projektu dzieci czytają na lekcjach książki anglojęzyczne pochodzące głównie z księgozbioru Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszynie. Uczniowie z entuzjazmem słuchają bajek, a następnie wykonują przeróżne ćwiczenia, używając nowo poznanego w lekturze słownictwa.

Poniżej prezentujemy czytanki-polecanki po angielsku.

Czy warto przyjaźnić się z kimś, komu nic nie wychodzi? Lektura o Charliem Brownie zainspirowała naszych trzecioklasistów do dyskusji na temat postrzegania i oceniania innych ludzi oraz do wykonania pracy, w której wybierali ulubionego bohatera. Zdecydowanym faworytem naszych uczniów okazał się Snoopy – niezawodny przyjaciel Charliego Browna. Na czym polega jego urok? Polecamy sięgnąć po książkę i się przekonać 😊 W adaptacji filmu „Snoopy and Charlie Brown the Peanuts Movie”, poznając słownictwo z zakresu hobby, udacie się na pokaz talentów i szkolną potańcówkę – dobra zabawa więc gwarantowana.

Sylwia Dubielecka

Na podsumowanie projektu w roku szkolnym 2018/2019 młodzi czytelnicy przygotowali prace, przedstawiające książki, które najbardziej im się spodobały. Po przeliczeniu projektów prezentujemy wyniki. Co warto czytać z dziećmi w domu?

Ranking książek anglojęzycznych dla dzieci ze zbioru Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszynie:

1. „We’re going on a bear hunt”

To przeprawa przez rzekę, błoto i burzę śnieżną, aby znaleźć niedźwiedzia – chyba dlatego najbardziej spodobała się drugoklasistom i to ją najczęściej ilustrowali. Dużo wyrazów dźwiękonaśladowczych, zdania powtarzane, przez co łatwe do zapamiętania.

1. ‘The lamb who came for dinner”

W tej bajce uczniowie klas trzecich poznali niekonwencjonalne sposoby na… leczenie czkawki, a przy okazji kilka zwrotów i wyrażeń związanych z jedzeniem. Dowiedzieli się również, że wilk niekoniecznie musi być zły, a owieczka całkowicie bezbronna.

1. „Let’s recycle”

Temat dbania o środowisko wyjątkowo przypadł uczniom do gustu, zwłaszcza że podjęty został w uproszczonej językowo historyjce. A ponieważ akcja toczy się na plaży i polu campingowym, dzieci tym chętniej decydowały się ilustrować bajkę, tak przybliżającą okres wakacji.

1. „Cinderella”

Klasyka, którą czytaliśmy z okazji Walentynek. Jest to opowieść o Kopciuszku w formie rymowanej, w wydaniu współczesnym (ten Kopciuszek ma odkurzacz!). Uczniowie uwielbiali zgadywać, co kryje się za okienkami w książce (oczywiście po angielsku). Z tej lektury także pochodzi zwrot, który trzecioklasiści najlepiej zapamiętali, uznając go za najbardziej zabawny: „Marry me!” Mhmm….

1. „When I grow up”

Dzięki tej książce, trzecioklasiści mogli trochę pofantazjować o tym, jacy będą w przyszłości i jak będzie wyglądał ich dzień. Dzięki tej książce również, ja się dowiedziałam, że wśród moich uczniów dorastają przyszli sportowcy, artyści, projektanci i biznesmeni. Powtarzając przy okazji lektury nazwy zawodów, znalazłam już nawet fryzjerkę.

Oprócz wyżej wymienionych tytułów, wraz z uczniami z koła języka angielskiego przeczytaliśmy kilka bajek uproszczonych, pochodzących z dostępnej w Gminnej Bibliotece serii wydawnictwa Express Publishing, Mary Glasgow/ Scholastic. Tę serię polecam szczególnie do nauki angielskiego dla dzieci. Poza tekstem i ilustracjami książki zawierają słowniczek obrazkowy, kilka stron ćwiczeń oraz płytę z nagraniem tekstu. Co najważniejsze zaś, w tej serii ukazały się tytuły znanych bajek. Spośród nich uczniowie samodzielnie wybrali tytuły do umieszczenia na liście naszych lektur. Które dziecko bowiem oprze się książce, gdy na okładce widzi Pingwiny z Madagaskaru bądź Shreka?

Wakacje tuż, tuż, Biblioteka Gminna w Raszynie zawsze otwarta, więc którą książkę wybierzecie ze swoim dzieckiem?

Prace na podstawie powyższych książek, wykonane przez uczniów, można obejrzeć tutaj:

projektreading2

projektreading