READING WITH PASSION

Uczniowie klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej im. C. Godebskiego uczestniczą w projekcie „Reading with passion”, realizowanym przez nauczyciela języka angielskiego, Sylwię Dubielecką. W ramach projektu dzieci czytają na lekcjach książki anglojęzyczne pochodzące głównie z księgozbioru Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszynie. Uczniowie z entuzjazmem słuchają bajek, a następnie wykonują przeróżne ćwiczenia, używając nowo poznanego w lekturze słownictwa.

Poniżej prezentujemy czytanki-polecanki po angielsku.


Someone Bigger

Tym razem z uczniami klas trzecich sięgnęliśmy po lekturę „Someone Bigger” napisaną przez Jonathana Emmetta. Książka ukazuje, jak wyjście małego chłopca z tatą do parku przeradza się w prawdziwą przygodę. Kiedy rodzic rozwija latawiec, zabawkę porywa silny wiatr. Najpierw tata, a później inni dorośli, w tym: listonosz, strażacy, policjant a nawet zwierzęta z zoo próbują sprowadzić latawiec na ziemię, ale czy im się to udaje?

Przy okazji lektury wraz z trzecioklasistami powtórzyliśmy nazwy zawodów oraz zwierząt w języku angielskim. Zainspirowani bajką uczniowie przygotowali własne mini książeczki, w których wymyślali, kto jeszcze mógłby próbować złapać latawiec? Może nawet oni sami?

Bajka zachęca do refleksji, czy aby dostatecznie wierzymy w możliwości dzieci, dlatego polecam ją całym sercem nie tylko uczniom, ale także rodzicom.

Sylwia Dubielecka


Sneezy Bear

W tym roku szkolnym przygodę z bajkami w języku angielskim nasi pierwszoklasiści rozpoczęli od lektury „Sneezy Bear”. Bajka autorstwa Neil Griffiths opisuje perypetie bardzo głodnego misia, który co chwilę usiłuje coś zjeść. Niestety nie jest to takie proste, nawet w lesie pełnym pyszności, gdy nie można przestać kichać.

Napisana w humorystyczny sposób opowieść przypadła do gustu naszych uczniów, którzy najpierw wysłuchali bajki przeczytanej przez nauczyciela, a następnie przez lektora z płyty dołączonej do książki. Podczas lektury pierwszoklasiści mieli okazję powtórzyć słownictwo związane z jedzeniem, a także poznać przydatne wyrażenia. Z zapałem rysowali sympatycznego misia, oferując mu według własnego uznania różne przysmaki. Na koniec niczym prawdziwi recenzenci wyrazili swą opinię o książce, przyznając jej liczne gwiazdki.

Jeśli ktoś jeszcze nie ma pomysłu, jak obchodzić zbliżający się Dzień Pluszowego Misia, to może właśnie z lekturą o misiu? Serdecznie polecam!

Sylwia Dubielecka


Walking through the jungle

Idealna lektura na wakacje? Może taka, która zabierze nas w podróż do egzotycznych zakątków świata? „Walking through the jungle” to książka, która pozwoliła naszym uczniom przenieść się do ciekawych miejsc pełnych niebezpiecznych zwierząt, a wszystko po angielsku i w dodatku z oprawą muzyczną. Pierwszoklasistom bardzo spodobała się lektura, dzięki której poznali nazwy elementów krajobrazu. Dzieci z zainteresowaniem śledziły podróż bohaterki książki przez różne miejsca na ziemi i starały się zgadnąć, jakie zwierzęta można tam spotkać. Barwnie ilustrowana książka stała się inspiracją dla naszych uczniów do wybrania i narysowania najciekawszego miejsca i zwierzęcia. Pierwszoklasiści poradzili sobie również z zaśpiewaniem historyjki, a wszystko dzięki dołączonej do książki płyty z muzyką i teledyskiem.

Gorąco polecam nie tylko pierwszoklasistom ale i młodszym dzieciom!

Sylwia Dubielecka


I can, you can, Toucan

Jak przekuć swoje słabości w mocne strony? Tego dowiedzieli się nasi drugoklasiści podczas lektury jednej z książeczek należącej do serii Green bananas. „I can, you can, Toucan” składa się z trzech krótkich bajek, powiązanych ze sobą głównymi bohaterami. Każda z nich przedstawia perypetie jednego z przyjaciół: żyrafy, pingwina oraz tukana i pokazuje, w jaki sposób zmagają się oni ze swoimi problemami. Czy każdy musi umieć pływać? wspinać się? A jeśli nie, to czy jest przez to gorszy? Zachęceni do refleksji na temat lektury, nasi uczniowie narysowali bohatera, który najbardziej im zaimponował oraz wyrazili swoją opinię na temat książki, przyznając jej często po trzy, cztery gwiazdki.

„I can, You can, Toucan!” stanowi idealną pozycję do powtórzenia nazwy zwierząt oraz czynności w języku angielskim. Zachęcam młodszych uczniów do sięgnięcia po tę lekturę jak i pozostałe z serii Green bananas. Bardziej zaawansowani mogą przeczytać książki z kolejnych poziomów oznaczonych kolorami: niebieskim, czerwonym oraz żółtym, wszystkie dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie.

Sylwia Dubielecka


The Highway Rat

W tym roku szkolnym wraz z uczniami klas trzecich sięgnęliśmy po lekturę autorstwa Julii Donaldson. „The Highway Rat” to bajka o szczurku – rabusiu, która zaskarbiła sobie serca naszych trzecioklasistów. Napisana w formie wiersza w dowcipny sposób pokazuje, co może się wydarzyć, kiedy w życiu kierują nami łakomstwo i chciwość. Książka stanowi idealną lekturę do powtórzenia i rozszerzenia nazw jedzenia w języku angielskim. Naszym uczniom posłużyła także za punkt wyjściowy i inspirację do przygotowania zdrowego menu dla nigdy nienajedzonego szczurka, a następnie do odgrywania ról w restauracji.

Zachęcam do lektury zarówno małych jak i dużych. Polecam również ćwiczenie interaktywne do utrwalenia słownictwa z zakresu jedzenia, które pojawia się w bajce – wykreślankę wyrazową Highway Rat wordsearch

Sylwia Dubielecka


You can’t take an elephant on the bus

Jaką lekturę zabrać ze sobą na wakacje? Może taką, która bawi do łez? Uczniowie klas drugich zaśmiewali się z pomysłów autorki książki pt. „You can’t take an elephant on the bus”. Patricia Cleveland-Peck zaskoczyła ich, starając się zabrać nie tylko słonia do autobusu, ale także wypróbowując inne środki transportu dla dzikich zwierząt. Stonoga na rolkach? Wielbłąd na łódce? – te oraz wiele innych zwierząt stało się dla naszych drugoklasistów inspiracją do wykonania pracy plastycznej na podstawie bajki. Przy okazji lektury uczniowie powtórzyli nazwy zwierząt oraz środków lokomocji w języku angielskim. Zachęceni do wyrażania opinii na temat książki, przyznali jej w większości maksymalną liczbę gwiazdek. Nie mogło być jednak inaczej, gdyż świetnie się przy tej lekturze bawili. Polecam!

Sylwia Dubielecka


Goldilocks

Kto nie lubi gry w chowanego? Uczniowie klas drugich wręcz przepadają za tą zabawą, dlatego też z entuzjazmem przystąpili do projektu na podstawie bajki o Złotowłosej. Podczas lekcji drugoklasiści z naszej szkoły wysłuchali znanej im historii w wersji anglojęzycznej. „Goldilocks” wyjątkowo im się spodobała, szczególnie zaś możliwość zgadywania, co jest ukryte za okienkami w książce. Słuchając bajki, utrwalali również znane im słownictwo z zakresu mebli, pomieszczeń w domu oraz przyimki określające położenie przedmiotów. Dzieci jednak zgodnie stwierdziły, że ukrycie Złotowłosej w łóżeczku to nienajlepszy pomysł – niedźwiadki nie miały najmniejszego problemu, aby ją znaleźć, dlatego też nasi „Specjaliści od chowania” postanowili poukrywać Goldilocks w innych miejscach. W zaprojektowanych przez siebie domkach umieścili dziewczynkę, m.in.: in the wardrobe, behind the drawers, under the table, in the bath, a nawet (o zgrozo!) in the fireplace.

A Wy, jak uważacie? Która kryjówka w domu jest najlepsza? Polecam lekturę nie tylko drugoklasistom ale także starszym uczniom.

Sylwia Dubielecka


A Christmas Journey

Prace plastyczne uczniów o książce "Christmas journey"

„A Christmas Journey” Briana Wildsmitha to lektura, której nie mogło zabraknąć na naszych lekcjach przed świętami. Książka opowiada o nietypowej podróży świątecznej. Nie, nie Świętego Mikołaja, czy też pastuszków, tylko samych zwierząt, w tym tych należących do Maryi. A jakie zwierzęta posiadała Maryja, nim urodziła Jezusa? Czy wszystkie były dobre? Nasi trzecioklasiści już znają odpowiedzi na te pytania, lecz niech nie zmylą Was ich prace. Sięgnijcie sami po „Christmas Journey”, by się dowiedzieć, co robią w książce wielbłąd, niedźwiedź, pies i kot, a przy okazji poznacie podstawowe słownictwo związane z Bożym Narodzeniem i utrwalcie nazwy zwierząt w języku angielskim.

Nasi uczniowie przyznali bajce najwyższe gwiazdki Great i Excellent. A Wy jak byście ocenili książkę Wildsmitha?

Sylwia Dubielecka


Snoopy and Charlie Brown: the Peanuts Movie

Czy warto przyjaźnić się z kimś, komu nic nie wychodzi? Lektura o Charliem Brownie zainspirowała naszych trzecioklasistów do dyskusji na temat postrzegania i oceniania innych ludzi oraz do wykonania pracy, w której wybierali ulubionego bohatera. Zdecydowanym faworytem naszych uczniów okazał się Snoopy – niezawodny przyjaciel Charliego Browna. Na czym polega jego urok? Polecamy sięgnąć po książkę i się przekonać. W adaptacji filmu „Snoopy and Charlie Brown the Peanuts Movie”, poznając słownictwo z zakresu hobby, udacie się na pokaz talentów i szkolną potańcówkę – dobra zabawa więc gwarantowana.

Sylwia Dubielecka


Na podsumowanie projektu w roku szkolnym 2018/2019 młodzi czytelnicy przygotowali prace, przedstawiające książki, które najbardziej im się spodobały. Po przeliczeniu projektów prezentujemy wyniki. Co warto czytać z dziećmi w domu?

Ranking książek anglojęzycznych dla dzieci ze zbioru Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszynie:

  1. „We’re going on a bear hunt”

To przeprawa przez rzekę, błoto i burzę śnieżną, aby znaleźć niedźwiedzia – chyba dlatego najbardziej spodobała się drugoklasistom i to ją najczęściej ilustrowali. Dużo wyrazów dźwiękonaśladowczych, zdania powtarzane, przez co łatwe do zapamiętania.

Okładka książki We’re going on a bear hunt

  1. ‘The lamb who came for dinner”

W tej bajce uczniowie klas trzecich poznali niekonwencjonalne sposoby na… leczenie czkawki, a przy okazji kilka zwrotów i wyrażeń związanych z jedzeniem. Dowiedzieli się również, że wilk niekoniecznie musi być zły, a owieczka całkowicie bezbronna.

Okładka książki "The lamb who came for dinner”

  1. „Let’s recycle”

Temat dbania o środowisko wyjątkowo przypadł uczniom do gustu, zwłaszcza że podjęty został w uproszczonej językowo historyjce. A ponieważ akcja toczy się na plaży i polu campingowym, dzieci tym chętniej decydowały się ilustrować bajkę, tak przybliżającą okres wakacji.

Okładka książki „Let’s recycle”

  1. „Cinderella”

Klasyka, którą czytaliśmy z okazji Walentynek. Jest to opowieść o Kopciuszku w formie rymowanej, w wydaniu współczesnym (ten Kopciuszek ma odkurzacz!). Uczniowie uwielbiali zgadywać, co kryje się za okienkami w książce (oczywiście po angielsku). Z tej lektury także pochodzi zwrot, który trzecioklasiści najlepiej zapamiętali, uznając go za najbardziej zabawny: „Marry me!” Mhmm….

Okładka książki „Cinderella”

  1. „When I grow up”

Dzięki tej książce, trzecioklasiści mogli trochę pofantazjować o tym, jacy będą w przyszłości i jak będzie wyglądał ich dzień. Dzięki tej książce również, ja się dowiedziałam, że wśród moich uczniów dorastają przyszli sportowcy, artyści, projektanci i biznesmeni. Powtarzając przy okazji lektury nazwy zawodów, znalazłam już nawet fryzjerkę.

Okładka książki „When I grow up”

Oprócz wyżej wymienionych tytułów, wraz z uczniami z koła języka angielskiego przeczytaliśmy kilka bajek uproszczonych, pochodzących z dostępnej w Gminnej Bibliotece serii wydawnictwa Express Publishing, Mary Glasgow/Scholastic. Tę serię polecam szczególnie do nauki angielskiego dla dzieci. Poza tekstem i ilustracjami książki zawierają słowniczek obrazkowy, kilka stron ćwiczeń oraz płytę z nagraniem tekstu. Co najważniejsze zaś, w tej serii ukazały się tytuły znanych bajek. Spośród nich uczniowie samodzielnie wybrali tytuły do umieszczenia na liście naszych lektur. Które dziecko bowiem oprze się książce, gdy na okładce widzi „Pingwiny z Madagaskaru” bądź „Shreka”?

Okładka książki The lost treasure of the golden squirrelOkładka książki ShrekOkładka książki Kung Fu Panda holiday

Wakacje tuż, tuż, Biblioteka Gminna w Raszynie zawsze otwarta, więc którą książkę wybierzecie ze swoim dzieckiem?

Prace na podstawie powyższych książek, wykonane przez uczniów można obejrzeć poniżej:

Projekt reading 2 – plik .pdf

Projekt reading – plik.pdf

Przygotowała: Sylwia Dubielecka