400 LAT PAŁACU W FALENTACH: WYSTAWA

Wczesnobarokowy pałac w Falentach, jeden z najcenniejszych zabytków położonych na terenie naszej gminy, obchodzi w tym roku 400. urodziny. Wybudował go Zygmunt Opacki, podkomorzy warszawski. Zniszczony w trakcie potopu szwedzkiego, został odbudowany przez  Franciszka Jana Załuskiego, zaś kolejni właściciele (Piotr Fergusson Tepper, Jan August Spiski, hr. Aleksander Przeździecki z żoną Marią) dokonywali kolejnych jego modernizacji (przy pomocy znamienitych architektów, Szymona Bogumiła Zuga oraz Franciszka Marii Lanciego). W jego wnętrzach gościli m.in. królowie  Stanisław August Poniatowski i Jan III Sobieski. W trakcie II wojny światowej funkcjonował jako ośrodek wypoczynkowy dla oficerów gestapo, po wojnie zaś przejął go Skarb Państwa. Obecnie jest zarządzany przez Instytut Technologiczno-Przyrodniczy. Dzięki archiwalnym zdjęciom, przekazanym przez ITP do Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, działającego w naszej bibliotece, przygotowaliśmy wyjątkową wystawę, na którą serdecznie zapraszamy. Będzie ją można obejrzeć w holu biblioteki głównej (ul. Poniatowskiego 20 w Raszynie) do końca grudnia 2020.