100. LAT! SZYMBORSKA: WYSTAWA

100. LAT! SZYMBORSKA – WYSTAWA

W 2023 roku przypada setna rocznica urodzin Wisławy  Szymborskiej. Senat Rzeczpospolitej uczcił tę rocznicę uchwaleniem Roku Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji mieliśmy przyjemność zaprezentować wystawę poświęconą Noblistce. Na 25 planszach pokazane są najważniejsze etapy życia Poetki i odpowiadające im cytaty z twórczości oraz wyklejanki, rysunki dziecięce, fragmenty niepublikowanych utworów prozatorskich i rękopisów zabaw towarzyskich. Autorką i redaktorką wystawy jest  Joanna Gromek Illg – autorka biografii Wisławy Szymborskiej „Znaki szczególne”, z wykształcenia polonistka i filozof, scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych, redaktorka i krytyk literacki. Za warstwę wizualną odpowiada Witold Siemaszkiewicz  – artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie współpracujący m.in. z Wydawnictwem Znak, Wydawnictwem Literackim, Krakowskim Biurem Festiwalowym i Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Wystawę można było oglądać w bibliotece głównej w dniach 13 kwietnia – 31 maja 2023.