NIECH ŻYJE ALBERT ALBERTSON: WYSTAWA

W październiku w bibliotece głównej będzie można obejrzeć wystawę o Albercie Albertsonie, tytułowym bohaterze cyklu książek Gunilli Bergström.

Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Książki o Albercie, tłumaczone na 40 języków i dialektów, rozeszły się dotąd w dziesięciomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce. W 2012 roku uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”.

Z okazji podwójnych okrągłych urodzin Alberta (50 lat w Szwecji, 10 lat w Polsce) wydawnictwo Zakamarki przygotowało wystawę poświęconą małemu bohaterowi. Zapraszamy małych i dużych do oglądania! Dodatkowo zorganizowane grupy przedszkolne (dzieci 5-7 lat) będą miały okazję wziąć udział w lekcjach bibliotecznych z Albertem.