B JAK BATORY: WYSTAWA

Do końca maja w holu biblioteki głównej (ul. Poniatowskiego 20) będzie można obejrzeć ekspozycję poświęconą historii statku M/S Batory. Batory od 1936 roku przez 33 lata pływał pod polską banderą jako regularny środek transportu do Ameryki oraz w konwojach podczas II wojny światowej. „Lucky ship”, jak go nazywano, owiany jest wieloma legendami. Podczas swojej służby odbył 222 rejsy oceaniczne, przewożąc 270 tysięcy pasażerów. Miał 156,5 m długości i 22 m szerokości oraz 7 pokładów, na których znalazło się miejsce dla 773 pasażerów, 334 członków załogi oraz 1200 ton ładunku. Statek był ambasadorem polskiej kultury na morzach i oceanach świata – wszystkie wnętrza, wyposażenie, a nawet karty dań zostały zaprojektowane przez czołowych polskich artystów, którzy nadali im wyjątkowy, narodowy charakter.

Ekspozycja składa się z 12 plansz, na których można odnaleźć wiele archiwalnych zdjęć, map i mnóstwo ciekawostek, które pozwalają prześledzić losy statku od pierwszego rejsu po zakończenie służby.

Gorąco zapraszamy!

Wystawa przygotowana przez Biuro „Niepodległej”.