W grudniu 2024 zaprosiliśmy osoby w wieku 60+ do wzięcia udziału w warsztatach obsługi smartfona (system Android), które odbyły się w czytelni biblioteki (ul. Poniatowskiego 20) w dwóch terminach:
9 grudnia (poniedziałek), godz. 12.00-14.30 / Nawigacja w smartfonie: mapy Google
Na tych zajęciach omówione zostały podstawowe i zaawansowane funkcje Map Google dostępne na smartfonie. Uczestnicy dowiedzieli się, jak skutecznie wyszukiwać miejsca i firmy na mapie, jak udostępniać swoją lokalizację znajomym oraz jak wyszukiwać najlepsze trasy do celu, biorąc pod uwagę różne środki transportu. Zajęcia objęły także wyszukiwanie najbliższych sklepów, aptek oraz nawigację do wybranego punktu przy użyciu samochodu, komunikacji miejskiej, roweru lub pieszo.
12 grudnia (czwartek), godz. 12.30-15.00 / Robienie zdjęć smartfonem
Robienie zdjęć smartfonem – obróbka i zarządzanie. Podczas tych zajęć omówione zostały funkcje aparatu w smartfonie, w tym obsługa aparatu przedniego i tylnego, zmiana parametrów aparatu takich jak rozdzielczość, ustawienia flasha, samowyzwalacza oraz innych opcji. Uczestnicy uczyli się korzystać z różnych trybów fotografowania, takich jak portret, panorama, nocny oraz innych dostępnych trybów, a także używać funkcji makijażu cyfrowego i upiększania, aby uzyskać pożądane efekty na zdjęciach. Uczestnicy dowiedzieli się, jak zarządzać galerią zdjęć, tworzyć albumy, wybierać ulubione zdjęcia, a także jak udostępniać zdjęcia i przesyłać je do innych osób. Następnie, jak przechowywać zdjęcia w chmurze, co pozwala na bezpieczne i łatwe zarządzanie swoimi zbiorami. W drugiej części zajęć skupili się na podstawowej obróbce zdjęć, w tym na używaniu filtrów, kadrowaniu, dodawaniu tekstów i naklejek, a także na regulacji parametrów zdjęcia, takich jak jasność, kontrast i nasycenie.
Warsztaty prowadził doświadczony trener z Fundacji Zaczyn Kacper Komorek.
Fotorelacja z warsztatów ABC smartfona:
Spotkania odbywają się w ramach projektu „100 lekcji cyfrowych dla @ktywnych 60+”,
dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu „Aktywni+”, edycja 2024. Ze względu na wymagania projektu, dzięki któremu możemy zrealizować dla Państwa zajęcia, uczestnicy będą proszeni o uzupełnienie listy obecności oraz deklaracji przystąpienia do projektu zawierających dane wrażliwe (imię, nazwisko, adres zamieszkania, mail lub telefon, PESEL lub data urodzenia).