SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM PIOTREM WNUKIEM

8 maja 2024 w bibliotece głównej odbyło się spotkanie z podróżnikiem Piotrem Wnukiem, który opowiadał o swojej włóczędze po Azji Południowo-Wschodniej (Kambodża, Laos, Tajlandia oraz Birma).

Opowiem o swoich trzech wielomiesięcznych podróżach, w których trakcie odwiedziłem Tajlandię, Laos, Kambodżę oraz Birmę. Podczas swoich wojaży przemieszczałem się lokalnym transportem (autobusy i pociągi), autostopem, motorem, jak również rowerem. Wiele kilometrów przebyłem też piechotą. Pokażę niezwykłą różnorodność Tajlandii. Zjawiskową naturę i pocztówkowe krajobrazy południa oraz efektowne świątynie w Chiang Mai na północy. Będzie też trochę gwarnego Bangkoku.

Zilustruję codzienne obowiązki Khmerów ciężko pracujących na roli. Powszednie zajęcia rolników podpatrywałem, gdy byłem wolontariuszem w wiejskiej szkółce im. Polskich Żołnierzy. Są oni patronami owej szkoły. Polski kontyngent stacjonował w Kambodży w latach 1992-1993 i odpowiedzialny był za zabezpieczenie logistyczne i inżynieryjne ONZ-owskich sił pokojowych. Jako wolontariusz zajmowałem się prostymi pracami budowlanymi, malowaniem klas oraz ławek. Próbowałem też nauczyć dzieciaki kilku słów w języku angielskim.

Opowiem o niezwykłej uczynności rdzennych mieszkańców Birmy, o codziennym życiu rybaków zamieszkujących wioski umiejscowione wokół jeziora Inle, oraz wspomnę – jak smakuje betel.

Scharakteryzuję laotański Archipelag 4000 tysięcy wysp. Pokażę efektowne widoki z „pętelki” Thakhek Loop oraz majestatyczne panoramy rozpościerające się z punktów widokowych z okolic miasteczka Vang Vieng.

Przybliżę także burzliwą i niełatwą historię tych krajów. Wykażę – jaki wpływ miały kolonializm, a także zależność od krajów globalnej północy – na gospodarkę Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej oraz Kambodży. Powiem też o niezwykle ekspansywnych inwestycjach Chin w tej części świata.

Będzie to barwna, słodko-gorzka opowieść.

O naszym Gościu:

Piotr Wnuk – pasjonat podróży przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów (m.in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany). Szuka miejsc, w których można uzyskać wiedzę o kulturze odwiedzanego kraju oraz jego historii. Próbuje poznać i zrozumieć otaczający go świat.