NOWY SYSTEM BIBLIOTECZNY

W styczniu 2016 biblioteka przeszła na nowy elektroniczny system biblioteczny MAK+ tworzony i rozwijany przez Instytut Książki. Oznacza to dla czytelników m.in. konieczność wypełnienia i podpisania nowych kart zapisu w związku ze zmianami w regulaminach korzystania z zasobów.

Osoby, które były u  nas chociaż raz w  ciągu 3 lat, mają już konta w  nowym systemie, karty wymagają wtedy tylko podpisu. Osobom, które nie są naszymi Czytelnikami przypominamy, że do biblioteki może zapisać się każdy, wystarczy ważny dokument tożsamości z nr PESEL. Za dzieci do lat 15 kartę podpisują rodzice/opiekunowie – wzór karty można pobrać tutaj.

Od 2013 r. Czytelnicy otrzymują plastikową kartę biblioteczną, gdzie zakodowany jest indywidualny numer w  postaci BPRASZ-XXXXX. Karty należy ze sobą przynosić, abyśmy mogli sprawnie i bezbłędnie rejestrować wypożyczenia. Karta zadziała zarówno w Bibliotece Głównej, jak i w Filii w  Jaworowej. Osoby posiadające obecnie dwie karty, poprosimy o zwrócenie jednej do biblioteki. Do tych, którzy zgłoszą przy zapisie swój adres e-mail, dotrą informacje o rezerwacjach i zbliżającym się terminie zwrotu materiałów – ułatwi to pamiętanie o przedłużeniu terminu wypożyczenia. Nie będzie można jeszcze samodzielnie przedłużyć terminu zwrotu – w tym celu nadal trzeba do nas napisać lub zadzwonić. Nowy system MAK+ umożliwi zapisanej osobie założenie elektronicznego konta czytelnika (EKC), wystarczy wpisać w okno przeglądarki adres szukamksiążki.pl i kliknąć w zakładkę “rejestracja”. Do założenia EKC potrzebny jest PESEL i numer karty bibliotecznej (w  postaci BPRASZ-XXXXX – wielkie litery) oraz aktywny adres e-mailowy. W tej chwili czytelnicy mogą zobaczyć swoje dane, aktualny stan konta oraz historię wypożyczeń, a także złożyć rezerwacje na książki będące w wypożyczeniu (maksymalnie 5 wol. książek, 5 audiobooków i 5 filmów).

Z nowym rokiem 2016 pojawiły się zmiany w regulaminie korzystania z biblioteki. Materiały biblioteczne (książki, audiobooki, filmy) wypożyczamy na 30 dni w limicie do 5 sztuk na jednym koncie. Rezerwacje poczekają na odbiór do 5 dni kalendarzowych.

Od stycznia 2016  nasz katalog stał się katalogiem centralnym, czyli pokazuje i przeszukuje jednocześnie zasoby obu naszych placówek, co więcej, stał się częścią całej bazy MAK+, więc z  ogólnego adresu szukamksiążki.pl pozwala na sprawdzenie zbiorów wszystkich bibliotek pracujących w tym systemie – zarówno w najbliższej okolicy, jak i w całej Polsce.