Niecodzienne smaki, kolorowe szlaki

W maju i czerwcu odbywały się w bibliotece warsztaty wielokulturowe. Tym razem podróżowaliśmy po krajach Ameryki Łacińskiej. Zapisane grupy przedszkolne z Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 2, Pociechy, Zebry i Mojego Przedszkola edukowały się w trzech cyklach tematycznych:

16.05 i 24.05 – Koliber i kondor: opowieści o niezwykłych ptakach.

Zajęcia oparte na baśniach, których bohaterami są ptaki Ameryki Łacińskiej. Dzieci miały okazję poznać ozdoby i sztukę indiańską, wykorzystujące motyw ptaków. Nie zabrakło też ptasiej pracy plastycznej.

 

30.05 i 6.06 – Indianie: od Meksyku po Boliwię.

Spotkania przebiegały pod znakiem opowieści o zwyczajach, strojach i ulubionych baśniach Majów oraz Indian Keczua i Ajmara. Dzieci wykonały maski jaguara.

13.06 i 20.06 – Kto wymyślił czekoladę? 

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się skąd się wzięła czekolada, jak trafiła na europejskie stoły. Poznały długą i słodką historię tego najlepszego i najpopularniejszego na świecie przysmaku. Wykonały też własne czekoladowe prace.

„Niecodzienne smaki, kolorowe szlaki” to projekt, który zrealizowaliśmy przy współpracy z Fundacją Edukacji Międzykulturowej. Zajęcia dla dzieci prowadziły etnolog Agnieszka Dziarmaga-Czajkowska i historyk sztuki Monika Bryzek.