Multisensoryka w bibliotece

Dziesięcioro radosnych roczniaków i dwulatków wraz ze swoimi mamami rozpoczęło swoją przygodę z multisensoryką. Będą się spotykać co tydzień w środy w drugiej czytelni biblioteki.

Na zajęciach multisensorycznych jest mnóstwo: słuchania i śpiewania, masowania i dotykania różnorodnych faktur, ściskania i zgniatania, malowania i paćkania się, obserwowania i doświadczania, smakowania i wąchania,  ruszania się i huśtania/bujania,nieskrępowanego poznawania świata wielozmysłowo! Zajęcia trwają godzinę zegarową; opiekunowie przebywają podczas zajęć razem z dziećmi.

Cykl zajęć skończył się w grudniu 2017 r.

Zajęcia prowadziła Marta Kaczmarek, doświadczona terapeutka i diagnosta SI, trenerka SMYKO-MULTISENSORYKI®.

SMYKO-MULTISENSORYKA® to zajęcia o charakterze:

• rozwojowym – wspierają całościowy rozwój dziecka (integrację sensoryczną).
• profilaktycznym – zapobiegają powstawaniu deficytów sensorycznych – związanych z tzw. deprywacją sensoryczną (czyli zbyt małą ilością różnorodnych bodźców potrzebnych do prawidłowego rozwoju).
• przesiewowym – obserwując zachowanie dziecka na zajęciach, można wstępnie określić profil sensoryczny dziecka – jeśli dziecko nadmiernie poszukuje lub konsekwentnie unika pewnych bodźców sensorycznych. Jest to pierwszy krok w celu wykrywania zaburzeń integracji sensorycznej.
• edukacyjnym – rodzice i opiekunowie dowiadują się, w jaki sposób prawidłowo stymulować zmysły maluszka poprzez proste aktywności i zabawę.

Podczas zajęć SMYKO-MULTISENSORYKA®:

• Twoje dziecko będzie doświadczało różnorodnych bodźców zmysłowych co odpowiednio i całościowo stymuluje jego rozwój.
• Ty oraz Twój maluch będziecie świetnie się bawić.
• Będziesz mieć okazję obserwować swoje dziecko podczas niecodziennych zabaw i aktywności.
• Zainspirujesz się do kreatywnych zabaw domowych.
• Twoja pociecha będzie spędzać czas wśród swoich rówieśników.
• Miło spędzisz czas wśród innych rodziców i maluchów.
Zajęcia trwają 60 min. Opiekunowie przebywają podczas zajęć razem z dziećmi.

O naszej trenerce, Marcie Kaczmarek:

Jestem diagnostą i terapeutą integracji sensorycznej. Studia podyplomowe z zakresu SI ukończyłam w Wyższej Szkole Edukacja w Sporcie, jednak wiedzę z zakresu zaburzeń przetwarzania sensorycznego zgłębiam już od 10 lat, jako rodzic dziecka z dysfunkcjami. Wiem, jak ciężko jest w domu, jak trudno zrealizować plan dnia, przygotować posiłki, sprostać wymaganiom w szkole, zbudować prawdziwe relacje z rówieśnikami.

Dlatego pogłębiam swoją wiedzę na warsztatach i szkoleniach i wykorzystuję podczas terapii:

• wspomaganie rozwoju dzieci ze specyficznymi problemami w nauce wg programu integracji odruchów Sally Goddard-Blythe INPP-CHESTER (program szkolny)
  • integrację bilateralną wg Shiela Dobie
  • arteterapię
  • jestem trenerem SMYKO-MULTISENSORYKI®

Staram się dzielić swoim doświadczeniem i wyjaśnieniem trudności i zagadnień z zakresu zaburzeń przetwarzania sensorycznego, więc piszę artykuły, które można przeczytać na portalach internetowych (eGAGA.pl, EGOdziecka.pl, sportowarodzina.pl).

Pracuję również jako terapeuta i diagnosta SI w Poradni Centrum Integracji Sensorycznej w Warszawie przy Wyższej Szkole Edukacja W Sporcie. Prowadzę też Gabinet Integracji Sensorycznej „SENSOLAND”.

Mam 4 wyjątkowych dzieci.