WARSZTATY FILOZOFICZNE 2

Uczniowie klas 4f i 6d ze szkoły Podstawowej w Raszynie wzięli udział w warsztatach filozoficznych, które zorganizowaliśmy, wraz z Pracownią Filozoficzną Eureka 19 listopada o 10:30 i 12:00.

Zastanawialiśmy się nad tym czym są prawa człowieka, czy dotyczą wszystkich, jeśli tak lub nie, to dlaczego? Co to są prawa naturalne? Czy moje prawa mogą kolidować z prawami
innych? Czy powinniśmy dawać mniejszościom większe prawa? A większościom mniejsze? Dlaczego? Na te i inne pytania rozmawialiśmy w swobodnej atmosferze, sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli i sądów.

Nieodłącznym towarzyszem odwagi jest strach. Zastanawialiśmy się podczas warsztatu czy mają coś wspólnego, czy się wykluczają. Co to znaczy być odważnym? Co to znaczy być strachliwym?  Kto nam imponuje swoją odwagą? Dokąd może zaprowadzić nas odważne podstępowanie? Co to znaczy: mieć własne zdanie? Czy strach jest wartościowym uczuciem?

Warsztaty poprowadziła Joanna Imienowska z Pracowni Filozoficznej Eureka, absolwentka filozofii teoretycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz zarządzania na Politechnice Gdańskiej i w Szkole Głównej Handlowej. Pasjonatka rozmów z dziećmi, muzyki klasycznej oraz ziołowego ogródka.