START: WYSTAWA OLIMPIJSKA

Rok 2024 ustanowiony został przez Sejm rokiem Polskich Olimpijczyków. Z tej okazji w styczniu i lutym 2024 w holu biblioteki głównej (ul. Poniatowskiego 20) prezentowaliśmy wystawę „START!” która przybliża sylwetki wspaniałych polskich sportowców ostatnich 100 lat. Od igrzysk w Antwerpii w 1920 roku, na które Polacy nie wyjechali przez sytuację na froncie wojny z bolszewikami, po przesunięte o rok Tokio 2020 i zimowy Pekin 2022, nazwiskami reprezentantów pisana jest wielka historia sportu.

Ekspozycja „START” składa się z 23 plansz i prezentuje 33 wybrane postaci z olimpijskiej historii sportu. Polski ruch olimpijski narodził się wraz z odbudową niepodległej Polski. Pierwsze złoto w dorobku reprezentacji to igrzyska w Amsterdamie w 1928 roku i wspaniały rzut dyskiem Haliny Konopackiej. Przed wybuchem II wojny światowej po mistrzostwo olimpijskie sięgnęli Janusz Kusociński w biegu na 10 000 metrów i Stanisława Walasiewicz w biegu na 100 metrów (oboje w 1932 roku). Przed startem w Pekinie Polska zdobyła 283 letnie medale olimpijskie (72 złotych, 88 srebrnych i 137 brązowych) i 22 medale zimowe (7 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych). Wspaniałe osiągnięcia medalowe mają na swoim koncie polscy sportowcy z niepełnosprawnościami, którzy w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich zebrali 754 medale (269 złotych, 265 srebrnych i 220 brązowych), a w Zimowych 45 medali (11 złotych, 6 srebrnych i 28 brązowych).

Ekspozycję przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Mecenasem wystawy jest spółka PKN Orlen. Wystawę honorowym patronatem objęły Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski.