IBUK LIBRA

Porozumienie zawiązane między wybranymi bibliotekami Mazowsza, tworzącymi konsorcjum Mazowieckie Biblioteki Publiczne zaowocowało wspólnym wykupieniem rocznego dostępu do części największej polskiej platformy, oferującej publikacje naukowe i popularnonaukowe w wersji elektronicznej – LIBRA.IBUK.PL. W związku z tym nasi Czytelnicy mogą od 1 stycznia 2023 roku bezpłatnie czytać ponad 5900 wybranych e-publikacji (lista tytułów poniżej):

Lista tytułów ebooków w IBUK Libra 2024

Z platformy LIBRA.IBUK.PL można skorzystać zarówno na miejscu, w bibliotece, jak i zdalnie: w domu, w pracy, czy na uczelni – wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. Żeby skorzystać z oferty, trzeba założyć konto MyIBUK na portalu www.libra.ibuk.pl/ksiazki – można zarejestrować się standardowo, podając mejl i wymyślając hasło lub przez konto na Facebooku albo Google. Do uzyskania dostępu do wykupionego przez Konsorcjum zasobu potrzebny będzie także kod PIN, który można otrzymać w naszej bibliotece. Kody wydajemy non stop.

W razie problemów, bibliotekarze chętnie pomogą – osobiście, poprzez e-mail (info@bibliotekaraszyn.pl) i telefonicznie (22 720-03-81). Warto także zapoznać się z pomocnymi filmikami instruktażowymi na stronie http://libra.ibuk.pl/pomoc.

Osoby, które przed 2022 r. korzystały z platformy i założyły konta MyIBUK, wciąż będą mieć do nich dostęp, ale od 2022 roku, w związku ze zmianą lidera Konsorcjum, trzeba będzie się zgłosić do nas po nowy kod PIN.


Serwis IBUK Libra zmienia się dla Was!

Po zalogowaniu się na konto będzie można:

– zobaczyć cztery ostatnio czytane książki + książkę miesiąca od PWN;

– zobaczyć wszystkie „książki w moich bibliotekach”, bez potrzeby przełączania się między bibliotekami – wygodna opcja dla osób, które korzystają z zasobów dwóch lub większej liczby bibliotek;

– korzystać z karty „moja półka” czyli dodawać do niej wybrane tytuły, czytać czy kopiować opis bibliograficzny do pracy, bez przechodzenia do wirtualnej półki myIBUK;

– przeszukiwać cały zasób IBUKA Libry w karcie „wszystkie książki”, gdzie znajduje się ponad 55 300 tytułów, proponować rozszerzenie zasobu lub znaleźć najbliższą e-czytelnię, w której poszukiwany tytuł jest dostępny.

Zapraszamy do korzystania!


NOWE FUNKCJE IBUK LIBRA

Czy znasz już IBUKA Librę? Czy wiesz jakie to proste, aby mieć dostęp do dziesiątek, a nawet setek e-książek z dowolnego miejsca na ziemi, w wybranym przez Ciebie czasie, za darmo? IBUK Libra to nie tylko e-czytelnia PWN. To zaawansowane narzędzie do pracy z tekstem, gdzie możesz robić notatki, czy tworzyć cytowania do pracy semestralnej, bądź dyplomowej.

Jeśli korzystasz już z IBUKA Libry i znasz to narzędzie, to mogą Cię zaskoczyć nowe funkcje. Od niedawna dostępne jest cytowanie oraz tworzenie tzw. projektów z poziomu półki MyIBUK, do której dodajesz czytane książki. Aby zacytować Autora wystarczy zaznaczyć interesujący fragment (maks. 160 znaków). Pojawi się okienko, takie jak na zdjęciu.

Następnie kliknij „biały trójkąt” w menu, które pojawiło się przed książką. W nim wybierz „Cytuj”. W nowym oknie pojawi się zaznaczony fragment wraz z gotowym przypisem. Jeśli piszesz pracę dyplomową i dodatkowo potrzebujesz opisu bibliograficznego, wystarczy kliknąć w okno „Bibliografia”. Dodatkowo możesz wybrać jeden ze standardów bibliograficznych, domyślnie ustawiony jest „Normalny”, z pełnym ISBN cytowanej pozycji.

Cytat oraz przypis możesz za pomocą klawiszy Ctrl+C lub opcji „Kopiuj” przenieść do dowolnego edytora tekstu, w którym aktualnie pracujecie. Pisanie artykułów oraz prac z IBUKIEM Librą nigdy nie było tak przystępne.

Potrzebujesz odrębnej półki z literaturą potrzebną do konkretnego projektu?

Funkcja „Projekt” to łatwy sposób tworzenia grupy książek, które wykorzystasz w swojej pracy. Jak to zrobić? Wystarczy po wejściu w MyIBUK kliknąć w górny prawy róg, gdzie znajduje się button „Projekty”.

Nad półką z książkami otworzy się tablica projektów – najpierw należy kliknąć na symbol „+” w górnym lewym rogu i wpisać nazwę projektu np. Praca dyplomowa. <<MTEK-projekt02-tytul.png>> Po zatwierdzeniu, pojawi się nowy skoroszyt z liczbą „0”. Oznacza to, że w nowym projekcie nie masz jeszcze żadnych publikacji. Aby je dodać, przenieś myszką okładki wszystkich niezbędnych do pracy książek na skoroszyt. Po dodaniu każdego tytułu, liczba na skoroszycie powinna rosnąć.

W ten sposób utworzysz grupę książek niezbędnych do Twojej pracy. Projekt przyspiesza pracę w IBUKU Librze, bez potrzeby każdorazowego szukania niezbędnych tytułów w półce MyIBUK. Wciąż możesz tworzyć notatki, a nawet konspekt pracy wewnątrz projektu. Zapraszamy do korzystania.