REZERWACJE I PROLONGATY

Aby skorzystać z możliwości samodzielnego rezerwowania materiałów bibliotecznych i przedłużania terminu zwrotu materiałów przez siebie wypożyczonych, należy najpierw utworzyć Elektroniczne Konto Czytelnika.

INSTRUKCJA ZAKŁADANIA ELEKTRONICZNEGO KONTA CZYTELNIKA

Wejdź na www.szukamksiążki.pl  Na górze strony kliknij w ZAREJESTRUJ/ZALOGUJ.

Wyświetli się nowe okno. Wybierz sekcję po prawej stronie. Zaznacz tak.

Zostaniesz poproszony o podanie numeru PESEL i numeru karty bibliotecznej (pamiętaj, że numer karty to nie tylko cyfry, lecz także przedrostek BPRASZ- lub inny, jeśli podczas zapisu w bibliotece podałeś kartę z innej biblioteki). Wymyśl swój login i hasło. Po zarejestrowaniu się zostaniesz poproszony o zalogowanie się na swoje konto.

W przypadku, gdy zapomnisz hasła/loginu do swojego EKC, wystarczy kliknąć w link „nie pamiętam loginu/hasła” (https://xn--szukamksiki-4kb16m.pl/SkNewWeb/remainder), żeby swoje dane dostępowe zresetować.

SAMODZIELNE REZERWACJE

Po zalogowaniu się na www.szukamksiążki.pl (wpisujesz login i hasło wymyślone przy rejestracji), jeśli jesteś zapisany w jednej bibliotece, system od razu przypisze cię właśnie do niej.  Automatycznie zostaniesz przeniesiony do katalogu biblioteki.

Jeśli jesteś zapisany w kilku bibliotekach lub chcesz sprawdzić zbiory innych bibliotek, kliknij logo “Szukam książki”. Zostaniesz przeniesiony na stronę główną, na której możesz wpisać interesującą cię bibliotekę w danej miejscowości.

W katalogu wyszukujesz interesującą Cię pozycję po tytule lub autorze.

Jeśli klikniesz w „wyszukiwanie zaawansowane”, możesz np. wyszukiwać listy tytułów z wydzielonych przez nas kolekcji po słowach kluczowych: „Fantastyka”, „Kryminał”, „Horror”, „Thriller medyczny”, „Duże litery”, „Obcojęzyczna” („ENG” dla anglojęzycznych, „UA” dla ukraińskojęzycznych, „RU” dla rosyjskojęzycznych), „Nauka czytania”).

Po wyszukaniu pojawi się lista egzemplarzy i placówek, które je posiadają. Pokazuje się też informacja na temat tego, gdzie książka obecnie jest dostępna.

Jeśli dana pozycja jest dostępna, będzie przy niej informacja “Do wypożyczenia”. Można ją zarezerwować. Pojawi się komunikat: „Zarezerwowałeś/aś książkę [tytuł]. Otrzymasz powiadomienie e-mailowe o rezerwacji ze swojej biblioteki”. Po zaakceptowaniu zamówienia przez bibliotekarza zamówione materiały czekają w placówce 5 dni, a Ty dostaniesz informację e-mailem. Zarezerwowane zbiory należy odebrać w miejscu ich przechowywania (Raszyn lub Jaworowa).

W momencie, gdy dana pozycja ma status „W wypożyczeniu”, zamówienie na nią zostanie zrealizowane po zwrocie od poprzedniego Czytelnika. Otrzymasz wiadomość, że pozycja jest już dostępna i należy się po nią zgłosić w ciągu 5 dni.

Możesz zarezerwować jednocześnie maksymalnie do 10 książek, 10 audiobooków i 10 filmów.

NIE REALIZUJEMY ZAMÓWIEŃ  na zbiory, które mają status „DO CZYTELNI”.

ANULOWANIE REZERWACJI / PROLONGATA TERMINU ZWROTU

Po kliknięciu w swoje konto (góra strony, login, który wybrałeś), pojawią się wszystkie pozycje, które masz wypożyczone i zarezerwowane. Jest tam również dostępna historia wypożyczeń. Rezerwacje z konta można samodzielnie anulować. Wystarczy wejść w „Zarezerwowane” i przy interesującej nas pozycji kliknąć „anuluj”. Czytelnik może to zrobić w dogodnym dla siebie momencie. Jeśli chcemy wydłużyć termin zwrotu, należy kliknąć przy interesującej nas pozycji „przedłuż”. Termin zwrotu zostanie automatycznie przesunięty o kolejne 30 dni (licząc od chwili zrobienia prolongaty). Każdą pozycję można prolongować maksymalnie dwa razy. Prosimy pamiętać o tym, żeby prolongować wypożyczenia przed upływem ich terminu zwrotu. System uniemożliwi prolongatę pozycji, których termin zwrotu już upłynął, a także w przypadku, jeśli są zarezerwowane przez kolejną osobę.

W panelu “Moje biblioteki” znajdziesz spis bibliotek, w których masz konto. Możesz zmienić ustawienia i wybrać jako główną tę placówkę, którą odwiedzasz najczęściej.