POCIĄG DO KSIĄŻEK: PROJEKT

Od września 2019 do stycznia 2020 nasza biblioteka uczestniczyła w pilotażowej edycji projektu „Para-buch! Książka w ruch!”, realizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung w stu bibliotekach z całej Polski.

Projekt ten w nowatorski sposób łączy w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania. Przeszkoleni bibliotekarze i wolontariusze poprowadzą z dziećmi zajęcia obejmujące głośne czytanie oraz działania popularyzujące książkę i wiedzę w zakresie dziedzin STEM (nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, matematyki).

Spotkania w naszej bibliotece organizowane były dla dwóch grup wiekowych – dzieci w wieku 3-6 lat i 7-10 lat. Były to zarówno warsztaty dla uczestników indywidualnych, zgłoszonych przez rodziców lub opiekunów, jak i dla grup zorganizowanych (z przedszkoli).


KOSMICZNE PRZYGODY / 23.09.2019, 24.09.2019, 27.09.2019

Wraz z Rybkami i Jeżykami z Przedszkola nr 3 oraz Grupą Żółtą z Przedszkola „Pod Topolą” w Raszynie wybraliśmy się dziś w kosmos. Poznaliśmy pojęcia związane z kosmosem, dowiedzieliśmy się, na czym polega praca astronauty, a następnie wystartowaliśmy wraz z rakietą na orbitę okołoziemską! Obejrzeliśmy też na tabletach pojazdy NASA używane do kosmicznych badań. I przypomnieliśmy sobie wszystkie planety z Układu Słonecznego.


PRZEKROJE: OWOCE I WARZYWA / 5.11.2019, 12.11.2019, 22.11.2019

Rozbrykane Rybki oraz Słowiki z Przedszkola nr 3 a także Puchatki z Przedszkola nr 2 uczestniczyły dziś w lekcji owocowo-warzywnej. Rozpoznawaliśmy owoce i warzywa po pestkach, czytaliśmy o witaminach z książki „Przekroje” oraz robiliśmy dżem wieloowocowy. Puchatki zaprzyjaźniły się z naszym bibliotecznym robotem Photonem.


MUZEUM DINOZAURÓW / 21.11.2019

Wraz z Grupą Tęczową z Przedszkola Pociecha wybraliśmy się dziś na wędrówki z dinozaurami. W wirtualnym muzeum tych wielkich pradawnych gadów napotkaliśmy m.in brachiozaury, t-rexy, diplodoki, stegozaury, a nawet pterodaktyle. Dzieci ożywiły je kredkami, a następnie nasze dinozaury stały się aktorami w filmie kręconym techniką animacji poklatkowej…


ALE ODLOT: WARSZTATY O SAMOLOTACH / 29.11.2019

29 listopada o 17:00 odbył się u nas zupełnie odlotowy warsztat o samolotach!

W zajęciach wzięła udział grupa dzieci 8-11 lat, która poznała historię początków lotnictwa, porozmawiała z mechanikiem samolotowym i stworzyła własny model maszyny latającej!

Naszym Gościem specjalnym był Mariusz Pluta, mechanik samolotowy.


ALE ODJAZD: WARSZTATY O AUTACH / 17.01.2020

17 stycznia 2020 o 17:00 odbył się u nas zupełnie odjazdowy warsztat o samochodach! Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy dzieci w wieku 8-11 lat, które interesują się motoryzacją. Podczas warsztatów uczestnicy poznali historię auta, a także wykonali własne modele z przygotowanych zestawów do samodzielnego składania.


BARDZO GŁODNA GĄSIENICA / 27.01.2020

Opowieściami o pewnej bardzo głodnej gąsienicy zakończyliśmy zajęcia w ramach projektu. Wraz z Grupą Niebieską z Przedszkola nr 1 „Pod Topolą” w Raszynie poznawaliśmy cykl przemiany gąsienicy w motyla, oglądaliśmy liczne gąsienice i na koniec wykonaliśmy własne – z kolorowych papierowych kółeczek i makaronu. Naszymi przewodnikami po świecie tych fascynujących owadów były książki: „Bardzo głodna gąsienica” Erica Carle’a oraz „Wielka księga robali” Yuval Zommer.